V Ruskej Porube už bagrujú pre skúšobné vrty, obyvatelia protestujú

V Ruskej Porube už bagrujú pre skúšobné vrty, obyvatelia protestujú

RUSKÁ PORUBA / Postavili sa proti ťažkým mechanizmom. Obyvatelia Ruskej Poruby sa zhromaždili na mieste, kde chce americký investor ťažiť ropu a bridlicový plyn. Boja sa ekologických následkov.

Cestu urbárnici zatarasili. Súd americkému investorovi napriek nesúhlasu ľudí prechod povolil. "Okresný súd Humenné predbežným opatrením nariadil odporcovi strpieť prechod peši a prejazd motorových vozidiel a nákladných vozidiel navrhovateľa," tvrdí hovorca krajského súdu Michal Drimák.

Porušené zákony

Hneď za bagrom podopierajúc sa paličkou utekala aj 75-ročná Anna. "Musí sa spraviť prístup, musí sa spraviť pracovná plocha. Žili sme si v pokoji a teraz taký trest? Chorobu do valala priniesť?" hovorí Anna.

Hoci súd rozhodol, podľa miestnych to ešte právoplatné nie je. "Porušili ste zákon druhý, tretí, porušujete stále zákony. Vôbec nerešpektujete ľudí. Vy idete rozhodovať o nás bez nás," hovorí Ladislav Ferko z Urbárskej spoločnosti.

Čakanie na súd

Subdodávateľská firma musela nakoniec práce prerušiť a bager z miesta, kde chce firma urobiť skúšobný vrt, odišla. Bager z Poruby neodchádza na dlho. Podľa investora rozhodnutie súdu bude o pár dní právoplatné a v prácach budú pokračovať.

Miestni avizovali, že bojovať neprestanú. "Ani keby mi zaplatili," tvrdí obyvateľka Poruby.

Pozrite si reportáž Jany Veľasovej:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:30 Noviny TV JOJ
06:15 Krimi
06:50 Noviny TV JOJ
05:30 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:30 Súdna sieň
05:15 Kutyil s.r.o.
06:00 X Factor Veľká Británia XIV.
07:40 X Factor Veľká Británia XIV.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:05 Mia a bílý lev
07:55 Tah pěšcem
09:55 Dobrou noc a hodně štěstí