V Ruskej Porube už bagrujú pre skúšobné vrty, obyvatelia protestujú

V Ruskej Porube už bagrujú pre skúšobné vrty, obyvatelia protestujú

RUSKÁ PORUBA / Postavili sa proti ťažkým mechanizmom. Obyvatelia Ruskej Poruby sa zhromaždili na mieste, kde chce americký investor ťažiť ropu a bridlicový plyn. Boja sa ekologických následkov.

Cestu urbárnici zatarasili. Súd americkému investorovi napriek nesúhlasu ľudí prechod povolil. "Okresný súd Humenné predbežným opatrením nariadil odporcovi strpieť prechod peši a prejazd motorových vozidiel a nákladných vozidiel navrhovateľa," tvrdí hovorca krajského súdu Michal Drimák.

Porušené zákony

Hneď za bagrom podopierajúc sa paličkou utekala aj 75-ročná Anna. "Musí sa spraviť prístup, musí sa spraviť pracovná plocha. Žili sme si v pokoji a teraz taký trest? Chorobu do valala priniesť?" hovorí Anna.

Hoci súd rozhodol, podľa miestnych to ešte právoplatné nie je. "Porušili ste zákon druhý, tretí, porušujete stále zákony. Vôbec nerešpektujete ľudí. Vy idete rozhodovať o nás bez nás," hovorí Ladislav Ferko z Urbárskej spoločnosti.

Čakanie na súd

Subdodávateľská firma musela nakoniec práce prerušiť a bager z miesta, kde chce firma urobiť skúšobný vrt, odišla. Bager z Poruby neodchádza na dlho. Podľa investora rozhodnutie súdu bude o pár dní právoplatné a v prácach budú pokračovať.

Miestni avizovali, že bojovať neprestanú. "Ani keby mi zaplatili," tvrdí obyvateľka Poruby.

Pozrite si reportáž Jany Veľasovej:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

17:55 Bez servítky
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:40 Agentka bez minulosti
18:35 Agentka bez minulosti
19:40 Profesionáli VIII.
18:00 Súdna sieň
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
18:20 Mach a Šebestová na prázdninách
18:35 Tom a Lili
18:45 Kid Lucky
16:55 Victor Davis: Cesta na vrchol
18:35 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
20:15 Operace Entebbe