Nechcú, aby firma u nich ťažila ropu a plyn. Súd sa postavil na stranu firmy

Nechcú, aby firma u nich ťažila ropu a plyn. Súd sa postavil na stranu firmy

RUSKÁ PORUBA / Prieskumné vrty ropy a bridlicového plynu na severovýchode Slovenska sú na spadnutie. Hoci boli ľudia proti ťažbe a cestu k možným ložiskám dokonca zatarasili, Okresný súd sa postavil na stranu investora.

Aj napriek nesúhlasu ľudí, kroky investora ministerstvo odobrilo. "Spoločnosť Alpine Oil & Gas s.r.o. má povolenie na vykonávanie geologického prieskumu, a teda môže vykonávať aj prieskumné vrty, nie však ťažbu," píše sa v stanovisku ministerstva životného prostredia.

"Pri tých vrtoch rúry musia byť vyplachované roztokmi, ktoré sú veľmi nebezpečné. Obsahujú šesťmocný chróm, ktorý je dokázaný karcinogén," tvrdí predseda lesochranárskeho združenia Juraj Lukáč.

Obrátili sa na súd

Cestu ľudia zatarasili. Investor sa tak k ložiskám, na ktorých chce urobiť skúšobný vrt, dostať nemohol. Firma doteraz preinvestovala viac ako 15 miliónov eur. Ani zátarasa, ani fotopasce ju nezastavia.

"Neboli sme schopní sa dohodnúť s urbariátom, museli sme sa obrátiť na súd," tvrdí hovorca spoločnosti Alpine Oil&Gas Stanislav Benada.

"Okresný súd Humenné predbežným opatrením nariadil odporcovi strpieť prechod peši a prejazd motorových vozidiel a nákladných vozidiel navrhovateľa," informuje hovorca krajského súdu Michal Drimák.

Naša príroda

"Stále prebiehajú prípravné práce. Oficiálne začatie bude v polovici januára," hovorí Benada. Ľudia sa vzdať nechcú. Aj proti tomuto predbežnému rozhodnutiu súdu sú odhodlaní bojovať. "Nevidím dôvod, aby nejaká americká spoločnosť využila našu prírodu," tvrdí Vladimír Ferko z urbariátu Ruskej Poruby.

"Neprinesú nám nové pracovné miesta, táto spoločnosť robí všetky práce cez subdodávateľské zahraničné firmy," dodáva Ladislav Andrejco z urbariátu Ruskej Poruby.

Téme sa venuje redaktorka Jana Veľasová:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
18:35 Agentka bez minulosti
19:40 Profesionáli VIII.
20:30 Všetko čo mám rád
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
20:55 Myšlienky vraha IX.
19:20 Arthur a Minimojovia
19:45 Ruby z dúhy I.
20:00 Z rozprávky do rozprávky
18:35 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
20:15 Operace Entebbe
22:10 Cesta válečníka