Jasno
24°
Bratislava
Kamila
18.7.2024
Na oslavy SNP zabudnite. Kotleba vyvesil na župe čierne vlajky
Zdielať na

Na oslavy SNP zabudnite. Kotleba vyvesil na župe čierne vlajky

BANSKÁ BYTRICA / Na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sú dnes vedľa slovenskej zástavy vyvesené aj dve čierne vlajky. Podľa predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho je vyvesenie čiernych vlajok v deň výročia SNP hanebné. Smútočné vlajky boli na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja vyvesené ako spomienka na padlých, tvrdí jeho riaditeľ.

Súčasný župan Marian Kotleba sa o SNP vyjadruje negatívne, keďže podľa neho znamenalo koniec slovenskej štátnosti. Pri vlaňajších oslavách dal na fasádu župného úradu vyvesiť transparent s nápisom "Yankees go home! Stop NATO!".

Podľa predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho je vyvesenie čiernych vlajok v deň výročia SNP hanebné. "Určite ich nevyvesil ako úctu tým padlým, ale vyvesil ich, ako ho poznám, aby vyjadril svoj nesúhlas s tým, ako vyzerá naša história. Je to naozaj veľká hanba a ako Bystričan sa hanbím, že takýto predseda sedí na stoličke BBSK," povedal Pellegrini.

Vysvetlenie

Smútočné vlajky boli na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja vyvesené ako spomienka na padlých v Slovenskom národnom povstaní, ktoré sa najviac dotklo práve obyvateľov súčasného Banskobystrického samosprávneho kraja.

Uvádza sa v stanovisku kraja k vyveseniu čiernych zástav na budove, ktoré agentúre SITA poskytol riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Uhrík. "Strhnutie týchto vlajok považujeme za prejav hlbokej neúcty voči životom vyhasnutým v tomto povstaní. Je poľutovaniahodné a príznačné, že smútočné vlajky za obete povstania strhávajú z politických dôvodov práve tí, ktorí najviac rozprávajú o mieri a o úcte k životu." Čierne zástavy v sobotu z budovy odstránil Eduard Chmelár.

Oslavy SNP

Zhruba 2 500 ľudí sa v sobotu zúčastnilo v areáli Pamätníka Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici na slávnostnom zhromaždení, ktoré bolo oficiálnou časťou centrálnych osláv dnešného 71. výročia vypuknutia SNP. Medzi oficiálnymi hosťami boli aj najvyšší ústavní činitelia Slovenska, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Rumunska Valeriu Zgonea, zástupcovia samospráv i 37 veľvyslanectiev na Slovensku.

Podujatie malo už tradičný priebeh, keď sa začalo kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovalo slávnostným zhromaždením s príhovormi hostí. Prezident Andrej Kiska vyzdvihol ako odkaz SNP to, že Slovensko vie rozoznať zlo, dokáže sa mu postaviť a ľudia, aby zostali ľuďmi a chránili ľudské hodnoty, sa v takej chvíli stanú hrdinami a sú pripravení vzdorovať aj presile. Bojovníci a podporovatelia SNP sa podľa neho nezjednotili pre túžbu po dobrodružstve ani pre politické úvahy o povojnovom postavení Slovenska.

Vykorenenie fašizmu

"Ľudia, ktorí sa zapojili do Povstania, mali vyšší cieľ: bez ohľadu na pôvod, politické presvedčenie alebo vieru si želali vykoreniť všetky fašistické, rasistické a totalitné tendencie a praktiky v Európe aj na Slovensku. Ľudia na Slovensku povstali proti názoru, že relatívny blahobyt sa dá a smie vykúpiť spojenectvom so zlom alebo jeho tolerovaním," uviedol prezident. Ocenil, že na to, aby ľudia zostali ľuďmi, museli prekonať strach postaviť sa zlu a tým sa stali hrdinami.

Premiér Robert Fico označil SNP za chrbtovú kosť nášho národa a za perlu, ktorou by sa určite chceli pýšiť aj príslušníci iných národov. Väčšiu časť svojho prejavu však venoval utečeneckej kríze a kritike európskej politiky v tejto veci. Príliv utečencov označil za hrozbu pre európsky spôsob života, tradície a hodnoty.

Kvóty na migrantov

"Netvárme sa, že nevidíme strach ľudí, lebo nás v to nútia médiá a mimovládne organizácie. Ale my cítime, že ľudia sa boja – a nielen na Slovensku, boja sa v celej Európe. Netvárme sa, že nevidíme príčiny tohto javu a netvárme sa ani, že sme schopní tento problém vyriešiť tak, že všetkých prichýlime s otvorenou náručou. Bez ohľadu na to, či sú to ekonomickí špekulanti alebo ľudia, ktorí reálne potrebujú ochranu," uviedol Fico.

Vyhlásil, že Slovensko povinné kvóty migrantov odmietne aj v budúcnosti. "Krajina musí mať právo vybrať si človeka, o ktorého sa vie reálne postarať. Veď my nie sme schopní integrovať vlastných rómskych spoluobčanov, ktorých máme státisíce. Ako môžeme integrovať ľudí, ktorí sú niekde úplne inde tradíciami, náboženstvom, spôsobom života," dodal Fico.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy