Polojasno
29°
Bratislava
Matúš
21.9.2023
Migranti neberú Slovákom prácu, ale pomáhajú
Zdielať na

Migranti neberú Slovákom prácu, ale pomáhajú

BRATISLAVA / Jedným z najväčších omylov o migrantoch je, že berú prácu a ohrozujú slovenskú ekonomiku. Zhodli sa na tom riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) Elena Gallová Kriglerová a vedúca úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu na Slovensku (IOM) Zuzana Vatráľová.

Gallová Kriglerová hovorí, že informácie o tom, ako nás utečenci ohrozujú, sú najväčším omylom. "Ukazuje sa, že demografické zmeny a starnutie populácie spôsobia to, že budeme v budúcnosti migrantov potrebovať. Netvrdím, že v nejakých obrovských počtoch naraz, ale situácia sa bude meniť," povedala riaditeľka CVEK.

Pripomína, že mnohí migranti už dnes tvoria pracovné príležitosti pre Slovákov, a pritom nejde len o veľké zahraničné firmy, ale aj o malých podnikateľov. "Dokážu veľmi pozitívne ovplyvňovať ekonomiku krajiny, ukázalo sa to aj v západoeurópskych krajinách," povedala.

Skreslené informácie

S názorom, že migranti berú Slovákom prácu, sa stretáva aj Zuzana Vatráľová. "U tých z krajín mimo Európskej únie to nie je pravda, pretože potrebujú pracovné povolenie, čo je dosť komplikované získať," vysvetlila.

V Medzinárodnej organizácii pre migráciu sa tiež stretávajú s názorom, že migranti a utečenci rozširujú exotické choroby. "To tiež nie je pravda, pretože všetci migranti, ktorí sú na území Slovenska legálne, musia prejsť zdravotnými prehliadkami. Utečenci sú dokonca v karanténe," priblížila.

Migrant vs utečenec

Podľa Vatráľovej sa v IOM  stretávajú s názorom, že migranti a utečenci zvyšujú kriminalitu. Ako uviedla, počas existencie Slovenskej republiky sa na číslach kriminality nikdy neprejavilo, že by ju zvyšovali migranti alebo cudzinci.

"Najnovšia obava je z moslimov a tzv. Islamského štátu (ISIS). Tu je dôležité povedať, že to sú ľudia, ktorí práve pred ISIS utekajú," zdôrazňuje.

Zároveň najväčšou slabinou diskusie o migrantoch je, že je veľmi zjednodušená, tvrdí Vatráľová. "Pri migrácii sa nedá povedať, že je niečo dobré alebo zlé, biele alebo čierne. Ja si myslím, že je na škodu veci, že v rámci debaty sa miešajú migranti s utečencami. Migrant, utečenec, cudzinec sa vníma ako synonymum, čo vôbec nie je pravda," vysvetlila. Dôsledkom zjednodušovania je podľa Vatráľovej potom to, že sa zabúda, že diskutujeme o ľuďoch, ktorí utekajú, aby si zachránili život.

Ľudia v Gabčíkove s migrantmi žiť nechcú. Viac ako 96 percent zúčastnených si neželá, aby do obce nasťahovali stovky migrantov, ukázalo referendum. Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy