Zatiahnuté
Bratislava
Marek
25.4.2024
Sporíte si málo? Po novom druhý pilier musíte opustiť
Zdielať na

Sporíte si málo? Po novom druhý pilier musíte opustiť

Na Ministerstve práce a sociálnych vecí sa vo veľkom upratuje. Podľa ministra je najväčší neporiadok v druhom dôchodkovom pilieri. Už od októbra by sa tak mal zmeniť vstup do piliera, i percento mesačného príspevku. Finanční experti však tvrdia, že je najvyšší čas prestať sa spoliehať na štát a začať si na dôchodok radšej sporiť.

Viac solidarity v prvom pilieri

Vláda navrhuje zaviesť do štátneho, priebežného dôchodkového piliera viac solidarity a menej zásluhovosti. Vyššia solidarita sa má prejaviť u tých ľudí, ktorí zarábajú menej ako priemernú mzdu na Slovensku, čo bolo vlani 786 eur. Kým v súčasnosti sa týmto ľuďom dôchodky vypočítajú podľa ich príjmov a ešte sa im k tomu pridá 16 % zo sumy, ktorá im chýbala do dosiahnutia priemernej mzdy, táto hodnota navyšujúca dôchodok by sa mala postupne zvyšovať až na úroveň 22 %.

Naopak, menej zásluhovosti kabinet Roberta Fica dopraje tým, ktorých zárobok je nad úrovňou 1,25-násobku priemernej mzdy. Týmto osobám sa v súčasnosti pri výpočte dôchodku uzná 84 % zo sumy prevyšujúcej 1,25-násobok priemernej mzdy do 3-násobku priemernej mzdy, v budúcnosti to však bude len 60 % z tejto sumy. Tieto zmeny na tlačovej besede predstavil štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Jozef Burian.

Nastanú aj ďalšie zmeny...

Ďalším opatrením v prvom pilieri je to, že sa od roku 2017 dôchodkový vek naviaže na strednú dĺžku života. Penzie sa majú v budúcnosti zvyšovať v závislosti od tzv. dôchodcovskej inflácie. Na tú by sa malo prejsť tak, že sa bude pri výpočte valorizácie dôchodkov postupne znižovať váha rastu miezd a zvyšovať váha rastu spotrebiteľských cien. V budúcom roku až do roka 2017 by sa pritom mali penzie zvyšovať o rovnakú pevnú sumu. Od roku 2014 chce súčasná vláda zaviesť minimálny dôchodok, a to v závislosti od počtu odpracovaných rokov.

Zmeny nastanú aj pri platení poistného na sociálne poistenie z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Kým v súčasnosti z dohôd platí zamestnávateľ len úrazové poistenie pri sadzbe 0,8 % z príjmu a garančné poistenie so sadzbou 0,25 % z vyplácaného príjmu, po novom by sa mali na dohody v prípade štandardnej osoby vzťahovať kompletné sociálne a zdravotné odvody so sadzbou 48,6 %. Nižšie odvody z dohôd však budú platiť študenti a poberatelia starobných a invalidných penzií.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy