Skoro jasno
12°
Bratislava
Florián
4.5.2024
Prieskum volebných preferencií agentúry MVK - február 2012
Zdielať na

Prieskum volebných preferencií agentúry MVK - február 2012

Strana Mikuláša Dzurindu by sa podľa prieskumu agentúry MVK nedostala do parlamentu. Podľa dnes zverejnených čísel by SDKÚ-DS dostala od voličov len 4,3 percenta hlasov a skončila by na siedmom mieste.

Výsledky prieskumu

Politická strana počet hlasov (%)počet mandátov
Smer-SD40,684
KDH12,726
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti715
Sloboda s Solidarita6,113
Most - Híd5,912
SMK4,7
SDKÚ-DS4,3
SNS3,6
99% - občiansky hlas3,4

zdroj: SITA, MVK

Suverénnym parlamentným lídrom by bol po voľbách Smer-SD, ktorý by mal vďaka zisku 40,6 percenta hlasov 84 mandátov a mohol by zostaviť jednofarebnú vládu s komfortnou väčšinou v snemovni. V spolupráci s ktoroukoľvek ďalšou parlamentnou stranou by mali sociálni demokrati k dispozícii dokonca väčšinu ústavnú.

Druhá priečka patrí KDH

 Na druhej priečke sa s výrazným odstupom umiestnilo KDH, 12,7 percenta hlasov by kresťanským demokratom prinieslo 26 parlamentných kresiel. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by volilo 7 percent ľudí a v Národnej rade SR by ich zastupovalo 15 poslancov. Liberálom z SaS agentúra namerala výsledok 6,1 percenta, čo by pre nich znamenalo 13 stoličiek. Pelotón parlamentných strán uzatvára Most-Híd, ktorý si vybralo 5,9 percenta respondentov. Pre stranu Bélu Bugára by to znamenalo 12 hlasov v parlamente.

Tesne pod čiarou zvoliteľnosti sa ocitla SMK, volilo by ju 4,7 percenta ľudí, a s pôsobením mimo parlamentu by sa musela uspokojiť aj SNS. Národniarom by dalo hlas 3,6 percenta respondentov. Trojpercentnú hranicu, ktorá stranám garantuje príspevok zo štátneho rozpočtu za získané hlasy, by prekročilo aj hnutie 99 percent. Získalo by 3,4 percenta. Zvyšných 17 politických strán by si rozdelilo 11,7 percenta hlasov, ale ani jedna z nich by neprekročila zisk dvoch percent hlasov.

1 128 respondentov

Prieskum agentúra realizovala 7. až 12. februára na reprezentatívnej vzorke 1 128 respondentov. Vzhľadom na termín zberu údajov prieskum zachytáva aj reakciu voličov Obyčajných ľudí na rozpad kandidátky a odchod ľudí z OKS a KDS. Až 41 percent respondentov výskumníkom deklarovalo, že sú jednoznačne rozhodnutí ísť voliť, pričom ďalšia tretina s účasťou váha. Agentúra preto odhaduje, že celková účasť sa bude pohybovať v intervale 46 až 52 percent.

Líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda tvrdí, že strana sa bude snažiť zabojovať proti prepadu preferencií, ktorý signalizujú viaceré prieskumy verejnej mienky z ostatných dní.

noviny.sk/sita

Súvisiace články

Najčítanejšie správy