Jasno
10°
Bratislava
Hubert
3.11.2025
SaS podáva trestné oznámenie. Dôvodom sú výroky o štátnom prevrate
Zdielať na

SaS podáva trestné oznámenie. Dôvodom sú výroky o štátnom prevrate

Archívne video

Vyjadrenia Pavla Gašpara k štátnemu prevratu v relácii Politika 24

BRATISLAVA / Opozičná SaS kritizuje vládu za ignorovanie bezpečnostných problémov a označuje vyjadrenia o údajných prípravách štátneho prevratu za „vymyslené“. Strana preto podáva trestné oznámenie z podozrenia spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, pričom cieľom je určiť zodpovedných za šírenie nepravdivých informácií.

Líder opozičnej SaS Branislav Gröhling uviedol, že bezpečnosť v štáte zlyháva a vláda problém ignoruje. „Dostali sme informácie o raste počtu krádeží. Vládna koalícia sa tvári, že sa jej to netýka a že ide len o mediálnu kampaň, že ľudia si to vymýšľajú. (...) Keď sa diskutovalo o údajnom prevrate, koalícia dokázala okamžite zvolať Bezpečnostnú radu,“ povedal Gröhling a dodal, že bola zvolaná aj mimoriadna schôdza.

Kto bude niesť zodpovednosť?

Prevrat viackrát označil za „vymyslený“ a pripomenul, že riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar sa v relácii Politika 24 vyjadril, že slovo prevrat bolo len slangom. Podľa predstaviteľov SaS však ide len o „alibi“ a niekto musí niesť zodpovednosť za šírenie informácie o štátnom prevrate.

Podľa Pavla Gašpara totiž výraz „prevrat“ nepochádza od spravodajskej služby, ale išlo o „slangový pracovný názov“, ktorý po tlačovej konferencii začali používať politici vrátane premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Následne ho prevzali podľa Gašpara aj médiá.

„Zvolali aj mimoriadnu schôdzu v Národnej rade SR a znova nevedeli povedať žiadne fakty. Treba konať. Preto podávame trestné oznámenie,“ uviedol Gröhling.

SaS hovorí o šírení poplašnej správy

SaS teda podáva trestné oznámenie z podozrenia spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy. Mária Kolíková (SaS) uviedla, že sa sústredili aj na verejné vyjadrenia vládnych politikov aj prezidenta Petra Pellegriniho ohľadom štátneho prevratu.

„Šírili správu pod vedením Roberta Fica s pričinením riaditeľa Slovenskej informačnej služby, že tu opozícia spolu s mimovládnymi organizáciami násilím chcú prevziať moc v tejto krajine a nazývali to štátny prevrat. (...) Nevideli sme žiadne úkony zo strany štátnych orgánov a bezpečnostných zložiek, že by sa tu mal diať štátny prevrat,“ vyjadrila sa Kolíková s tým, že malo ísť o poplašnú správu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy