Očkovacie preukazy sa o chvíľu stanú skutočnosťou. Brusel rieši, čo so Sputnikom

Očkovacie preukazy sa o chvíľu stanú skutočnosťou. Brusel rieši, čo so Sputnikom

BRUSEL / Európska komisia predstavila kľúčový návrh o tom, ako budú fungovať takzvané covid pasy. Mali by sme s nimi cestovať už teraz v lete. Brusel riešil aj to, čo s ľuďmi, ktorí sa dajú zaočkovať neregistrovanou vakcínou, ako napríklad Sputnikom. Digitálne osvedčenie bude v dvoch jazykoch. Bude mať nielen papierovú, ale aj elektronickú formu a obsahovať bude informáciu, či ste zaočkovaný, otestovaný alebo ste koronavírus prekonali.

Kým Svetová zdravotnícka organizácia nevyhlási pandémiu za skončenú, budeme musieť pri ceste do zahraničia nosiť so sebou okrem pasov, či občianskych aj takzvaný covid pass.  "Pôjde o dve formy, jednak papierovú ale takisto aj digitálnu," priblížil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

A jednu z nich bude potrebné mať pri sebe. Obsahovať bude napríklad QR kód, ktorým sa budeme preukazovať pri kontrolách. Zistiť sa z neho bude dať aj informácia kedy došlo k vakcinácii, akou látkou a ktorou šaržou. "To, že tam bude uváídzajná vakcína je ukážkou toho, že jednotlivé krajiny veľmi citlivo vnímajú aké vakcíny sú pužívané," uviedol europoslanec Martin Hojsík.

V prípade neregistrovaných vakcín, akou je napríklad Sputnik, bude už na rozhodnutí členského štátu, či takúto vakcínu akceptuje. Pokiaľ nie, bude sa musieť cestovať s negatívnym testom. "Rôzne covid testy majú rôznu dĺžku platnosti povedzme na Slovensku a inú v Belgicku, takže potrebujeme samozrejme jednotný systém," skonštatoval poslanec Európskeho parlamentu Michal Wiezik.

Každá členská krajina teraz bude mať tri mesiace na to, aby sa pripravila na výdaj takýchto zelených digitálnych preukazov. "Pracujeme na digitálnej bráne, ktorá by vlastne mala umožniť, aby medzi sebou tieto jednotlivé systémy fungovali," objasnil kroky EÚ podpredseda Šefčovič.

"Komisia reaguje na otázku očkovacích preukazov neskoro keďže už dnes je v celej Európe zaočkovaných množtvo ľudí bez toho, aby vôbec takýto covid pass mali," myslí si europoslanec Peter Pollák.

Zelenú celému systému ale ešte musia dať lídri Európskej únie. Rozhodnúť tak má budúcotýždňový summit

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 Bez servítky
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:35 Stratené duše V.
18:35 Stratené duše V.
19:40 Profesionáli VIII.
18:00 Súdna sieň
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
18:00 Petronela Jabĺčková
18:15 Mach a Šebestová na cestách
18:20 Mach a Šebestová na prázdninách
16:45 Tanec s láskou
18:25 Rivalky na hrazdě
20:15 Dopis na rozloučenou