Minister Korčok chce plán pre Bielorusko. Telefonoval aj s Cichanovskou

10.05.2021 13:37 Noviny.sk Politika

Minister Korčok chce plán pre Bielorusko. Telefonoval aj s Cichanovskou

Archívne video
embed kód
BRATISLAVA / Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) bude po Európskej komisii žiadať plán pre Bielorusko, ktorý bude rešpektovať reštriktívne opatrenia, ale umožní ísť aj nad rámec uvalených sankcií. Podľa ministra totiž nie je vidieť žiadnu zmenu politiky a pozície tamojšieho prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý potláča základnú žiadosť Bielorusov na slobodu a demokraciu. Minister to povedal pred stretnutím šéfov diplomacií členských krajín Európskej únie (EU) v Bruseli. Informoval o tom vo svojom profile na sociálnej sieti.

Korčok telefonoval aj s líderkou bieloruskej opozície Svetlanou Cichanovskou. Témou rozhovoru bola nielen aktuálna situácia v Bielorusku, ale aj pokračujúce represálie režimu voči politickej opozícii, novinárom a občianskym aktivistom. "Je neprípustné, aby obyčajná výzva na politický dialóg bola dostatočným dôvodom na perzekúcie zo strany úradov," povedal minister. Jeho reakciu priniesol Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a Európskych záležitostí SR. Poukázal aj na 350 politických väzňov, viac ako tritisíc aktívnych trestných konaní proti aktivistom, novinárom aj bežným občanom či na 35-tisíc osôb zatknutých od minuloročných volieb. "Toto všetko sú jednoznačné dôkazy nedemokratickosti a nelegitímnosti Lukašenkovho režimu," uviedol Korčok počas telefonátu s Cichanovskou.

Minister chce na rokovaniach otvoriť aj otázku vzťahu EÚ a Ruska, ktorá je podľa jeho slov zložitá. "Neželám si ďalšiu eskaláciu. Samozrejme, máme zásadné otázky, kde máme odlišné názory, ale všade a všetko, pokiaľ ide o Európsku úniu, začína v jednote členských štátov. A na tom musíme pracovať," uviedol Korčok.

Šéf slovenskej diplomacie chce otvoriť aj otázku západného Balkánu, ktorý má pre EÚ strategický význam. Korčok tvrdí, že v priebehu posledných desiatich rokov sa pohľad na západný Balkán zúžil len na rozširovanie EÚ, ktoré je bez pochýb pre tieto krajiny dôležité. "Tak trochu ale strácame srdcia ľudí na západnom Balkáne, lebo komunikujeme len cez tie podmienky, ktoré musia plniť. Stáva sa z toho silný najmä technický proces," konštatoval. Toto sa musí EÚ podľa Korčoka zmeniť.

Korčok chce na stretnutí európskych ministrov diplomacií vyzdvihnúť, že sa Spojené štáty americké pod novým vedením vrátili na globálnu scénu, ktorá sa snaží vysporiadať s klimatickou krízou. Podľa slovenského ministra by USA spolu s EÚ, ktorá má v oblasti riešenia klimatickej krízy veľké ambície, mali čo najužšie spolupracovať.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:10 Prvé oddelenie
05:30 Policajti v akcii
06:15 Nákupné maniačky
05:10 Tashiho svet
05:25 Maxipes Fík
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
05:50 Dívka z divočiny
07:30 Americká Miss India
09:15 Na nože