Prezidentka prijala Čižnárovu žiadosť o uvoľnenie, po siedmich rokoch končí v úrade

24.07.2020 20:27 Noviny.sk Politika

Prezidentka prijala Čižnárovu žiadosť o uvoľnenie, po siedmich rokoch končí v úrade

BRATISLAVA / Dosluhujúci generálny prokurátor Jaromír Čižnár v piatok oficiálnou cestou požiadal prezidentku u uvoľnenie z funkcie. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Na úrade ho zastúpi Viera Kováčiková.

O tomto zámere informoval prezidentku Zuzanu Čaputovú Jaromír Čižnár ešte začiatkom týždňa. Funkciu mal zastávať až do zloženia sľubu nového generálneho prokurátora. 

"Prezidentka to akceptovala a v súlade so zákonom sa s pánom Čižnárom dohodli na zániku jeho funkcie k 10. augustu 2020. V plnom rozsahu jeho práv a povinností bude túto funkciu od 11. augusta až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom vykonávať prvá námestníčka generálneho prokurátora pani Viera Kováčiková," uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. 

Na čele generálnej prokuratúry bol 7 rokov. Generálnemu prokurátorovi teda končí jeho sedemročné funkčné obdobie. Bývalý prezident Ivan Gašparovič ho do funkcie vymenoval 17. júla 2013. Prečo sa rozhodol vzdať svoje funkcie, zatiaľ známe nie je. 

Cesta Čižnára

Jaromíra Čižnára zvolilo v tajnej voľbe 82 poslancov ešte 18. júna 2013. Následne ho o mesiac vymenoval do funkcie prezident Ivan Gašparovič. Teraz o svojich ďalších krokoch hovoriť nechce. Nástupcu za Jaromíra Čižnára parlament zatiaľ nevolil. Schválil však zmeny pri voľbe generálneho prokurátora. Podľa zákona ale mohol Čižnár stáť na čele generálnej prokuratúry dovtedy, kým nepríde nový šéf prokurátorov.

"Ja by som bol rád keby neodišiel, aby to pomyselné žezlo odovzdal novému generálnemu prokurátorovi," vyjadrila sa predseda NR SR Boris Kollár.  "Žiadny zvláštny problém v tomto nie je. Jeho povinnosti bude plniť námestník generálneho prokurátora. Takáto situácia už bola na Slovensku," poznamenal ústavný právnik Eduard Bárány. 

Voľba možno už na jeseň

Predseda parlamentu Boris Kollár odhaduje, že by voľbu mohol vyhlásiť na jeseň. "Pravdepodobne bude vypočutie týždeň pred riadnou schôdzou septembrovou. A potom by mala byť tá voľba, čiže rátam v septembri. Ale zároveň aj doplníme ústavný súd," vysvetlil Kollár. 

Túto zmenu v legislatíve ale ešte musí podpísať prezidentka. S tým ale nesúhlasí predseda opozičnej strany Smer Robert Fico. "Pani prezidentka zatiaľ neukázala nejakú suverénnu tvár a vychádza veľmi v ústrety vládnej koalícii. Podpisovala všetko do radu vrátane špicľovacieho zákona. Prezidentka by mala vrátiť zákon do parlamentu." 

Ak tak neurobí, Smer sa chce obrátiť na Ústavný súd. "Nemôžeme akceptovať prijatie zákona, ktorý umožňuje odvolanie generálneho aj špeciálneho prokurátora kedykoľvek," vyhlásil Fico. "Stále ho ešte nemá na stole. Bude to veľmi dôkladne zvažovať, tak ako všetky zákony. Špeciálne na tejto téme jej veľmi záleží," povedal Strižinec. 

Po novom by sa o pozíciu kandidáta na post generálneho prokurátora mohol uchádzať aj neprokurátor. Zároveň bude platiť obmedzenie, že ten, kto bude chcieť kandidovať, nesmie posledné dva roky vykonávať politickú funkciu.

Noviny špeciál s premiérom Matovičom: O búrke so Sulíkom, zlej skúsenosti s Čižnárom a Kollárovom písaní: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:00 Na chalupe
15:00 Prestreté
15:50 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
14:35 Simpsonovci XXVI.
15:00 Poklady z blšáku IX.
15:30 Veľké upratovanie X.
13:55 9-1-1: Texas
14:55 Hawaii 5.0 IX.
15:55 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
14:35 Tashiho svet
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
15:05 Ruby z dúhy II.
13:35 Victor Davis: Cesta na vrchol
15:15 Štěstí jménem Lucky
16:55 Kdybych měl křídla