Jasno
24°
Bratislava
Elena Helena
18.8.2022
Interrupcie sú ďalším sporom v koalícii. Za ľudí hovoria o porušení koaličnej zmluvy
Zdielať na

Interrupcie sú ďalším sporom v koalícii. Za ľudí hovoria o porušení koaličnej zmluvy

BRATISLAVA / Koalícia má na stole ďalší spor. Poslanci Oľano a jeden poslanec strany Sme rodina iba jeden deň po tom, ako parlamentom prešla koaličná úprava zákona o interrupciách, svojimi hlasmi podporili aj tú, ktorú predkladala opozícia. SaS a Za ľudí dokonca hovoria o porušení koaličnej zmluvy.

Okrem kauzy diplomových prác musí koalícia riešiť aj kauzu koaličnej zmluvy. Niektorí poslanci z vládnej koalície OĽaNO a jedne z klubu Sme rodina v stredu podporili kotlebovský návrh, čo sa týka prerušenia tehotenstva. "Nerozumiem tomu, načo sme podpisovali koaličnú zmluvu, načo sa premiér rozčuľoval aj na Mira Kollára, ktorý ju nepodpísal, keď sa tá koaličná zmluva nepodpisuje," hovorí podpredseda parlamentu Juraj Šeliga zo Za ľudí. 

"Ja som presvedčený o tom, že to nebolo porušenie koaličnej zmluvy. Bod 9 hovorí, že žiadna koaličná strana, alebo koaličné strany nemôžu presadzovať svoje záujmy na úkor inej koaličnej strany spoločným postupom so stranami opozície. Som presvedčený o tom, že toto nebol spoločný postup celej našej strany," vysvetlil Miroslav Šipoš, predseda poslaneckého klubu OĽaNO. 

"A je tam aj ustanovenie, ktoré hovorí, že koaliční poslanci môžu podporiť aj návrhy predložené inými, teda opozičnými poslancami, ak sa na tom dohodne koaličná rada. V tomto prípade nebola dohoda na koaličnej rade a v rozpore s koaličnou zmluvou hlasovali," povedal poslanec za SaS Ondrej Dostál. 

Koalíciu zrejme na túto tému čaká búrlivá diskusia a niektorí nevylučujú, že budú musieť presne tieto témy a postupy vyšpecifikovať do budúcna v už aktuálne zverejnenej koaličnej zmluve. "Určite tam nebude nejaká sankcia alebo niečo podobné ale ten výsledok by mal byť, aby sme sa zhodli na výklade koaličnej zmluvy a na tom, že takéto veci sa v budúcnosti nebudú opakovať," dodáva Dostál. 

Súvisiace články

Najčítanejšie