Matovič sa dohodol. Ministerstvo financií si udrží OĽaNO, Sulíkovi ostáva hospodárstvo

13.03.2020 19:46 Noviny.sk Politika

Matovič sa dohodol. Ministerstvo financií si udrží OĽaNO, Sulíkovi ostáva hospodárstvo

BRATISLAVA / Koaličné rokovania o vytvorení vlády, ktoré viedol líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič s hnutím Sme rodina a stranami SaS a Za ľudí, napokon vyústili v štvorkoalíciu. Ministerstvo financií predsalen pripadne OĽaNO, ministerstvo hospodárstva obdrží predseda SaS Richard Sulík. Ten zároveň obsadí post prvého podpredsedu vlády pre ekonomiku a taktiež Výbor NR SR pre financie a rozpočet. Jedno z ministerstiev v prospech dohody prenechal Matovič strane SaS. OĽaNO tak pripadne sedem ministerstiev a SaS tri. Dohodu najskôr plánuje Matovič predstaviť prezidentke a až následne verejnosti, s prezidentkou sa plánuje stretnúť v sobotu.

Budúci premiér Igor Matovič (OĽaNO) má v strane Sloboda a Solidarita (SaS) aj naďalej spoľahlivého a stabilného partnera. „Od začiatku som za SaS povedal, že sme pripravení ísť do akejkoľvek koalície, ktorú si Igor Matovič zvolí. V týchto ťažkých časoch je dôležité, aby sme my zodpovedali za verejné financie. Financie a školstvo sú rezorty, ktoré najviac zodpovedajú charakteru našej strany," priblížil Sulík. Matovič mal za ministerstvo financií SaS ponúknuť rezorty školstva, zahraničných vecí a životného prostredia. Sulík to však nepovažuje za adekvátnu ponuku, pretože majú záujem minimálne o jeden ekonomický rezort.

Igor Matovič na sociálnej sieti napísal status, v ktorom uviedol, že sa dnes (v piatok) budú diať veci, pretože pohár pretiekol. Predsedu SaS tento status prekvapil a nepovažuje to za zrelý postup. „Matovič by mal pochopiť, že vo vláde nebude rozhodovať iba on. Bude mať síce najväčšie slovo, ale taktiež partnerov, s ktorými by mal hľadať dohody. Posielanie si odkazov cez médiá nie je znakom snahy o nájdenie dohody," ozrejmil šéf liberálov. Rokovania budú dnes ďalej pokračovať.

Koaličné rokovania o vytvorení vlády vedie líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič s hnutím Sme rodina a stranami SaS a Za ľudí. Prípadná štvorkoalícia by v parlamente získala ústavnú väčšinu, o ktorú sa Matovič snaží. Disponovali by 95 mandátmi. Matovič vo štvrtok večer uviedol, že rokovania by mali pokračovať aj cez víkend a nová vláda by mala vzniknúť pravdepodobne do stredy budúceho týždňa, ako to očakáva prezidentka Zuzana Čaputová. Budúci premiér sa podľa vlastných slov pokúsi, aby do dvoch týždňov po jeho poverení zostaviť vládu, svoj mandát úspešne zavŕšil. Prezidentka mu poverenie odovzdala 4. marca.

Exkluzívny prieskum agentúry Polis pre TV JOJ: Akú dôveru získal Matovič? 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:25 Fórky, vtipky XXVIII.
08:55 Súdna sieň
06:05 Nevinní
07:25 Panelák VII.
08:35 Simpsonovci VIII.
05:45 Prvé oddelenie
06:25 TIPOS INFO
06:30 Kutyil s.r.o. II.
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:40 Tashiho svet
05:10 Let’s Dance: Revolution
07:05 Red Dog - psí legenda
08:45 Zamilovaní