Oblačno
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Na koronavírus reagujú predstavitelia V4
Zdielať na

Na koronavírus reagujú predstavitelia V4

PRAHA / Predstavitelia krajín V4 sa dnes stretli v Prahe, aby diskutovali o hrozbách ochorenia COVID 19. Debatovali aj o utečeneckej kríze a rozlúčili sa s dosluhujúcim premiérom Petrom Pellegrinim.

Ochorenie COVID 19 sme na Slovensku zatiaľ nezaznamenali. Ministerstvo zdravotníctva dnes podvečer informovalo, že všetkých 247 testovaných vzoriek je negatívnych. Jednu z bratislavských stredných škôl pre hrozbu koronavírusu na dva dni preventívne zatvoria. Informoval o tom samosprávny kraj s tým, že ide o Strednú priemyselnú školu na Fajnorovom nábreží. Vzniklo totiž podozrenie, že jeden zo žiakov mohol prísť v zahraničí do kontaktu s nakazeným človekom. Teraz čakajú na výsledky testov.

V Prahe sa dnes zišli premiéri štyroch krajín takzvanej Vyšehradskej štvorky. Slovensko zastupoval Peter Pellegrini na svojej možno poslednej zahraničnej ceste ako premiér a zároveň minister zdravotníctva. Krajiny V4 si vzájomne vyjadrili podporu a ochotu pomáhať aj v boji proti hrozbe koronavírusu.

V dvoch krajinách V4 už evidujú infekciu vírusom. V Maďarsku a na Slovensku sa zatiaľ len pripravujeme nato, že sa pacient nakazený vírusom vyskytne aj v našej krajine. " Takisto si nerobím ilúzie. Slovensko ako otvorená krajina môže očakávať v krátkej dobe, že sa takýto pacient môže vyskyytnúť. Dôležité je,že naše nemocnice sú pripravené zachytiť takýto prípad, okamžite odizolovať a snažiť sa zabrániť ďalšiemu šíreniu." povedal dosluhujúci premiér Peter Pellegrini. Na situáciu reagoval aj český premiér Andrej Babiš: " Vírus je hlavná téma, my sme sa dohodli, že budeme veľmi úzko spolupracovať nielen ohľadom výmeny informácií, pretože Poľsko už má tiež prvý prípad, ale, že uložíme naším ministrom zdravotníctva úlohu aby sa bezodkladne stretli. A, že budeme spolupracovať nielen ohľadom výmeny informácií ale samozrejme ohľadom eventuálnej výpomoci."

​​

​Koronavírus sa na Slovensku nepotvrdil ani dnes. 247 testovaných vzoriek je negatívnych. Lekári napriek tomu vyzvali premiéra, aby najneskôr do 48 hodín zabezpečil ochranné pomôcky. Respirátory však chýbajú aj na iných miestach.

Viac sa dozviete vo videu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy