Zatiahnuté
19°
Bratislava
Gabriel
24.3.2023
Je to medzinárodná hanba, hovorí Lajčák o 50-dňovom moratóriu
Zdielať na

Je to medzinárodná hanba, hovorí Lajčák o 50-dňovom moratóriu

BRATISLAVA / Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka je predĺženie moratória na 50 dní medzinárodnou hanbou a krátkozrakým politickým riešením. Uviedol pre TV JOJ pred rokovaním vlády.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák aj šéf spravodlivosti Gábor Gál majú pochybnosti o tom, či zákon nie je v rozpore s ústavným právom občanov na slobodný prístup k informáciám. "Je to veľmi zlé a podľa mňa ten zákon naráža na ústavu, každý občan má právo na informácie," tvrdí Gál. 

Zhrozený je aj Lajčák, ktorý uviedol, že to vníma veľmi negatívne. "Mám pocit, že som bol ukrátený o slobodný prístup k informáciám," povedal šéf rezortu diplomacie. 

Andrej Danko sa bráni a tvrdí, že išlo o požiadavku Smeru-SD. "Fico chcel 50 dní a ja som chcel vypustiť povolanie. Dnes, keď mám pozerať na to, že predseda vlády a dokonca Miroslav Lajčák podrážajú Roberta Fica a tvrdia, že to Smer-SD nemal urobiť, tak rozmýšľam či politické dohody vôbec majú priestor," uviedol predseda SNS Andrej Danko. 

Na ťahu bude prezidentka, ktorá tiež novelu kritizovala. Nielen opozícia ju vyzýva, aby zákon nepodpísala. "Budeme o ňom pravdepodobne rokovať aj na novembrovej schôdzi a pokiaľ koalícia nedostane rozum, teda Sme-SD, SNS, fašisti a Elemér Jakab, tak určite pôjde z našej iniciatívy na ústavný súd," povedal poslanec za SaS Ondrej Dostál.

Pokiaľ novelu nepodpíše, budú o nej rokovať poslanci v parlamente opäť. Na jej prípadné opakované schválenie však bude potrebná kvalifikovaná väčšina poslaneckých hlasov, teda minimálne 76. Novela však môže skončiť na Ústavnom súde SR, ktorý by preveril prípadné obmedzovanie prístupu občanov ku informáciám. 

Premiéra sa na to pýtali aj veľvyslanci EÚ

"Dnes som mal pracovné raňajky s veľvyslancami Európskej únie a pýtali sa na to, že čo to vlastne je. Odpoviem vám tak, ako som odpovedal pánom veľvyslancom. Ja sa budem vždy tešiť, keď Slovensko bude patriť k top krajinám, ale určite v iných oblastiach ako byť v top trojke s Kamerunom a Tunisom,“ reagoval premiér Peter Pellegrini. 

 Čaputová má výhrady 

 Dĺžka moratória na zverejňovanie predvolebných prieskumov schválená parlamentom nemá v Európe obdobu.  "Tá lehota je mimoriadne dlhá. Myslím, že by sme boli tretí na svete, čo sa týka dĺžky tej lehoty. Zároveň to nemá v Európe obdobu a mám vážny problém z hľadiska ústavnosti takejto právnej úpravy," povedala prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že o novele má veľmi vážne pochybnosti.

Smer, SNS, ĽSNS a poslanec Jakab z Most-Híd odhlasovali zmenu volebného moratória. Prieskumy verejnej mienky sa nebudú môcť zverejňovať až 50 dní pred samotnými voľbami. Dosiaľ to boli dva týždne. Novela okamžite vyvolala vlnu kritiky a viacerí už vyzvali prezidentku, aby zákon nepodpísala. Národná rada SR v pondelok odobrila zákaz publikovania prieskumov verejnej mienky pred voľbami až na 50 dní. Novela volebného zákona prešla s pomocou hlasov ĽSNS. 

Vládna koalícia, najmä strany Smer-SD a Slovenská národná strana (SNS), si za schválenie novely predlžujúcej moratórium vyslúžili ostrú kritiku opozície aj koaličnej strany Most-Híd. Slovensko sa totiž novelou a posunom moratória zaradí medzi najprísnejšie krajiny na svete.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy