Koalícia sa na menách kandidátov na ústavných sudcov dohodla, tvrdí Bastrnák

Koalícia sa na menách kandidátov na ústavných sudcov dohodla, tvrdí Bastrnák

Pozrite si reportáž z minulého štvrtka, kedy poslanci zvolili iba Radoslava Procházku. embed kód
BRATISLAVA / Vládna koalícia sa dohodla na menách piatich kandidátov na ústavných sudcov, ktorých v utorok v hlasovaní podporia. Potvrdil to predseda parlamentného poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák. Zároveň verí, že plénum zvolí chýbajúcu päticu kandidátov, ktorých pošlú prezidentke Zuzane Čaputovej.

Dohodu na piatich menách novinárom potvrdil aj šéf Mosta-Híd Béla Bugár. "Ak dnes nezvolíme potrebný počet kandidátov, budeme musieť voliť znova. Už som z toho unavený. Niektorí poslanci sa za tri a pol roka nenaučili voliť. Ako je možné, že namiesto koloniek, kde musia dať x-ko, krúžkujú poradové číslo pred menom?" pýtal sa.

Koalícia je dohodnutá na piatich menách ústavných sudcov. V prípade, že napokon nebudú zvolení, to bude posledná tajná voľba, v ktorej budú hlasovať poslanci za Slovenskú národnú stranu. Uviedol to na tlačovom brífingu v súvislosti s voľbou ústavných sudcov predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko. "Za SNS je to poslednýkrát, keď budeme voliť tajne. V koalícii je dohoda na piatich menách, ak nebudú zvolení, bude v septembri verejná voľba. Viac by sme nemali spoločnosť traumatizovať. Vždy v histórii však bol problém s voľbou ústavných sudcov. Robí sa tu z toho téma, ktorá zbytočne vytvára napätie," povedal Danko k téme ústavných sudcov. 

Poslanec za vládny Smer-SD Juraj Blanár uviedol, že v utorok bude ešte rokovať o ústavných sudcoch aj poslanecký klub Smeru-SD. 

Opozícia a ich 5 mien

Podľa poslanca Alojza Baránika sa strana SaS dohodla na piatich menách kandidátov na ústavných sudcov. Podľa neho je to predbežná dohoda aj s ostatnými opozičnými poslancami. Kandidátmi sú: Rudolf Čirč, Robert Šorl, Martina Jánošíková, Peter Straka a Katarína Čechová

Plénum parlamentu počas aktuálneho kalendárneho roka hlasovalo o nových sudcoch sedemkrát. Doposiaľ zvolili zákonodarcovia 13 uchádzačov. K dvojnásobnému počtu na uvoľnené miesta musia poslanci nájsť ešte piatich kandidátov. Ústavný súd SR stále funguje v obmedzenom režime, pričom chýba šesť sudcov z trinástich.

Keďže plénum vo štvrtok 20. júna v tajnom hlasovaní vo štvrtej voľbe zvolilo iba jedného kandidáta na ústavného sudcu, Radoslava Procházku, v utorok popoludní sa uskutoční opakovaná voľba. Procházka získal 74 hlasov poslancov. Do štvrtej voľby sudcov sa prihlásilo 16 uchádzačov. Keďže vo štvrtok zvolili jedného kandidáta, v utorok by mali zvoliť piatich spomedzi zvyšných 15. Poslanci hľadali chýbajúcich sudcov v tomto roku už trikrát, pričom z požadovaného počtu 18 kandidátov zvolili iba 12. Na Ústavnom súde SR stále chýbajú šiesti sudcovia z trinástich a košická inštitúcia funguje preto od februára v obmedzenom režime.

Medzi uchádzačmi sú dvaja nováčikovia Rudolf Čirč a Peter Kubík. Okrem nových kandidátov sa v utorok o post na košickom súde bude uchádzať aj štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner. V opakovanej voľbe NR SR sa bude hlasovať aj o Kataríne Čechovej, Ladislavovi Duditšovi, Michalovi Ďurišovi, Liborovi Duľovi, Borisovi Gerberym, Martine Jánošíkovej, Štefanovi Kseňákovi, Michalovi Matulníkovi, Petrovi Melicherovi, Zuzane Pitoňákovej, Petrovi Strakovi a Robertovi Šorlovi.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:20 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
11:15 MacGyver
12:40 Fórky, vtipky XXVII.
13:10 Simpsonovci XXV.
10:55 Kosti IV.
12:00 Slnečno, sem-tam vraždy I.
13:00 Skorumpovaní poliši I.
11:45 Timothy ide do školy
12:00 Oskar v balóne
12:10 Príšerky zo skúmavky
10:45 Žena z mých snů
12:30 Grace, kněžna monacká
14:25 Robin Hood