Veronika Remišová odchádza zo strany OĽaNO

Veronika Remišová odchádza zo strany OĽaNO

Remišová v minulosti žiadala aj odstúpenie Andreja Danka. Viac vo videu TU: embed kód
BRATISLAVA / Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO oznámila, že ona ani niekoľko ďalších poslancov nebudú už kandidovať v parlamentných voľbách 2020 za hnutie Igora Matoviča. Poslanci ale dokončia júnovú schôdzu v poslaneckom klube, keďže majú spoločné poslanecké návrhy. Veronika Remišová sa týmto dňom oficiálne vzdá funkcie predsedníčky poslaneckého klubu.

Poslanci z klubu OĽaNO na čele s Veronikou Remišovou oznámili, že nebudú kandidovať v budúcich parlamentných voľbách 2020 za hnutie Igora Matoviča. Zo strany tak odchádza až päť poslancov Elena Červeňáková, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč, Veronika Remišová, Anna Verešová.

O odchode Remišovej z OĽaNO sa špekulovalo už nejaký čas. Na otázku, či sa stane súčasťou strany Andreja Kisku Za ľudí odpovedala, že to zatiaľ nebude komentovať. Podľa jej slov ale celý čas konala v OĽaNO korektne a tak, aj uzatvára dnes túto jej politickú kapitolu. Kam ale budú smerovať jej ďalšie kroky, zatiaľ odmieta prezradiť. Najbližšie sa k tomu podľa jej slov plánuje vyjadriť až na začiatku regulérnej volebnej kampane. 

Remišová za chybu považuje prácu v regiónoch

"Bolo to pre nás veľmi ťažké rozhodnutie. Hoci sme neboli členmi hnutia OĽaNO, práci pre hnutie sme venovali všetku energiu," uviedla Veronika Remišová. K tomu zásadnému rozhodnutiu ich viedli viaceré dôvody. Podľa ich slov sa poctivá politika nedá robiť bez spolurozhodovania ľudí v regiónoch. "Na cestách po Slovensku sme sa dlhodobo stretávali s ľuďmi a sympatizantami, ktorí sa cítili zabudnutí a oklamaní a hovorili, že politikom sú dobrí len pred voľbami, keď treba zaplniť kandidátky a hodiť do urny hlas. OĽaNO existuje od roku 2011 a doteraz nedokázalo zapojiť ľudí v regiónoch do svojej činnosti a regióny sa žiadnym spôsobom nepodieľajú na spolurozhodovaní v hnutí," vysvetlili v stanovisku prvý dôvod. 

Igor Matovič jej tvrdenia o nedostatočnej práci v regiónoch vyvrátil. Podľa neho totiž odvádzajú v regiónoch dobrú prácu, hoci priznal, že by mohla byť stále lepšie. Vyvrátil ale to, že by v regiónoch nerobili nič. "V regiónoch máme predsa aj županov. Myslím, že za týmto odchodom môže byť iná, nová politická strana," argumentoval. 

Chybou podľa poslancov bolo aj to, že hoci Matovič spravil niekoľko inovácii v politike, neumožnil novým členom OĽaNO sťať sa riadnymi členmi hnutia,  keďže členmi hnutia nemohli byť ani samotní poslanci hnutia. "Aj preto sa mnoho cenných ľudí, ktorí za hnutie kandidovali v rôznych voľbách z OĽaNO vytratilo. Sme presvedčení, že len v jasne nastavenom a otvorenom politickom systéme sa strana môže rozvíjať a  profesionálny politik systémovo pracovať,vyhlásila Remišová.

Reakcia OĽaNO

Poslanecký klub, kde rozoberali niekoľko zásadných bodov sa konal v utorok, no Matovič na neho podľa slov Remišovej neprišiel. To bolo dôvodom, prečo líder OĽaNO o odchode pätice poslancov ani nevedel. Igor Matovič rozhodnutie Remišovej a ostatných poslancov ale akceptuje. OĽaNO podľa jeho slov je hnutie, ktoré je slobodné. Nebránia tak nikomu z neho vystúpiť, no ani doň vstúpiť. Cieľom Matovičovho hnutia pri politickej inovácií týkajúcej sa kandidátky - kandidatúra poslancov z posledného miesta kandidátky, bolo priniesť nový vzduch. "Sme vďační, že boli súčasťou nášho tímu, sme vďační, že boli našou súčasťou. Väčšine sme ale oznámili, že s nimi už do budúcna nepočítame," vyhlásil Igor Matovič. Dôvodom je podľa jeho slov to, že robili kampaň aj iným politickým stranám počas volieb do Európskeho parlamentu. "Toto sa naozaj nerobí," dodal. 

Zostávajú verní, vlastnú stranu nezakladajú 

Táto pätica poslancov, ktorá už kandidovať nebude, trvá na tom, že zostávajú verní vízii, s ktorou do politiky aj vstupovali. Viacerí politici ako Béla Bugár, Robert Fico, predstavitelia PS/Spolu a aj Igor Matovič založili svoju stranu tak, že sa nechali najskôr zvoliť do parlamentu za inú politickú stranu. Oni ale po ich stopách rozhodne kráčať nechcú. Vlastnú stranu totiž zakladať nehodlajú, zatiaľ. "Chceme ostať verní princípom a hodnotám, s ktorými sme do politiky vstúpili. Bojovať proti korupcii a robiť konštruktívnu politiku, bez osobných urážok a osočovania, s úctou k pravde a s ľuďmi v regiónoch," 

"Slovensko potrebuje dobre fungujúci štát a riešenia, ktoré zlepšia kvalitu života. Počas volebného obdobia sme takéto riešenia prinášali, predovšetkým v prospech rodín a seniorov, v boji proti korupcii a nerozumnému míňaniu eurofondov. Pre budúcnosť Slovenska je dôležité, aby malo po blížiacich sa parlamentných voľbách vládu zloženú zo strán, ktoré dokážu navzájom spolupracovať, akceptovať sa, s kvalitným programom a riešeniami. Iba tak sa nám podarí priblížiť k spravodlivo spravovanému a úspešnému Slovensku, po ktorom ľudia túžia," napísali v stanovisku. 

Pozrite sa, ako to pred pár týždňami vyzeralo v Parlamente. Padali tam doslova krčmové slová:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:30 Nový život
22:35 Semafor
23:25 Semafor
20:30 Nočný lovec
22:40 Kuriér: Zásielka smrti
00:40 Simpsonovci XXVI.
20:55 Myšlienky vraha IX.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
22:55 Hawaii 5.0 IX.
21:35 Krtko
22:05 Kúzlovanie
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:15 Fukušima
22:20 Bublina
23:45 Negativ