Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Veľké sťahovanie v Bruseli. Europoslanci a tisícky zamestnancov musia opustiť svoje kancelárie
Zdielať na

Veľké sťahovanie v Bruseli. Europoslanci a tisícky zamestnancov musia opustiť svoje kancelárie

BRUSEL / K voľbám sa schyľuje aj v Európskom parlamente. Niektorí si už balia kufre. Presnejšie poslanci, ich asistenti, či stážisti. Z europarlamentu sa musí vysťahovať asi polovica z 5000 ľudí, ktorí v budove pracujú. Krabice na vysťahovanie dostali aj slovenskí europoslanci. Ukázali, ako to u nich vyzerá a prezradili, čo im bude chýbať.

Európsky parlament si už balí svoje kufre. Presnejšie poslanci, ich asistenti, stážisti, jednoducho všetci, ktorí boli zvolení a začali pre poslancov pracovať od posledných volieb. Z europarlamentu sa musí vysťahovať polovica z 5000 ľudí, ktorí v budove pracujú. A škatule na vysťahovanie dostali už aj slovenskí europoslanci. Takmer pred každou jednou kanceláriou nájdete zelené alebo čierne škatule, do ktorých si sťahujú svoje dokumenty. "Krabice už mám pripravené, ale baliť som sa ešte nezačal. Nejaké základné obleky tu mám, knihy samozrejme, no a oficiálne dokumenty, tie patria a zostanú aj tu," opísal svoje sťahovanie Boris Zala z Aliancie socialistov demokratov. 

Poslanecká kancelária europoslankyne Moniky Smolkovej je o niečo väčšia ako majú ostatní, pretože je zároveň aj šéfkou slovenskej delegácie socialistov. "Práve nám doručili krabice, to si objednávame, 15 ich môžeme mať k dispozícii a všetko ostatné si musíme brať na vlastné náklady domov a idem baliť," prezradila. 

Mandát majú poslanci do júna, avšak po Veľkej noci už bude každý pôsobiť vo svojej domovskej krajine. A dovtedy musia europoslanci ako aj ich asistenti svoje kancelárie vypratať. "V parlamente pracuje zhruba 5000 ľudí, pretože okrem europoslancov a ich asistentov je tu samozrejme ešte odborný personál, ktorý tu zostáva a toho jediného sa tento presun národov netýka," poznamenal Ivan Štefanec z Európskej ľudovej strany. 

Vysťahovať sa musia aj kandidáti

A to platí aj pre tých, ktorí kandidujú znova. Aj keby ich opäť zvolili, kancelárie sa budú prideľovať po novom podľa rozmiestnenia politických síl. "Najviac mi bude ľúto možno za týmto nádherným prekrásnym pohľadom, ktorý mám z 11 poschodia, vždy keď sú také ťažké dni, tak sa tu zastavím a pozriem do tohto parku,"  dodala Smolková.

Nielen Európsky parlament je tak v týchto dňoch hore nohami, ale aj bruselský realitný trh. Drvivá väčšina europoslancov mala totiž prenajaté byty, z ktorých sa začínajú sťahovať

Vo Venezuele vyhostili skupinu europoslancov. Čo sa tam udialo? Viac v reportáži TU:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy