Politologička pre TV JOJ: Čo nás čaká s prezidentkou Zuzanou Čaputovou?

Politologička pre TV JOJ: Čo nás čaká s prezidentkou Zuzanou Čaputovou?

BRATISLAVA / Slovensko má prezidentku. Po štyroch mužoch bude post hlavy štátu zastávať prvá žena. Právnička a aktivistka Zuzana Čaputová. Pozrite sa, ako vyzerala volebná noc u oboch kandidátov. Výsledky volieb ráno pre TV JOJ zhodnotila aj politologička Aneta Világy.

Zhodnotenie volieb politologičkou 

Výsledky volieb v nedeľu ráno pre TV JOJ zhodnotila politologička Aneta Világy. Zvolenie Zuzany Čaputovej je podľa nej prelomovou záležitosťou, a hoci hlása, že si neželá konflikty, v komunikácii s vedením najsilnejšej koaličnej strany to zrejme bude mať naozaj ťažké. "Slovensko dospelo k zásadnej zmene, takéto voľby sme tu ešte nemali. Je to veľký posun, že máme prezidentku ženu, pretože pred 20 rokmi by toto vôbec nebolo možné. Ďalším dôvodom je to, akú politiku vedie Zuzana Čaputová."

Čo nás čaká? 

"Oveľa empatickejší prístup k voličovi, na druhej strane treba povedať, že to bude zrejme aj naďalej konfliktné spoluvládnutie vlády na jednej strane a prezidenta ako tej druhej strany exekutívy," dodala politologička Aneta Világy. 

Volebná noc u Zuzany Čaputovej

Zuzana Čaputová strávila svoju noc v kruhu svojich najbližších podporovateľov v centre Bratislavy. Stovky hostí, tanečná hudba a oslavné výkriky novú slovenskú prezidentku sprevádzali práve vo chvíľach, keď kráčala za svojim volebným víťazstvom.

Volebná noc u Maroša Šefčoviča

Maroš Šefčovič trávil svoju volebnú noc oddelený od novinárov v úzkom kruhu svojich najbližších podporovateľov. "S bratom máme výborný vzťah, sme zvedaví na výsledky," vyjadril sa jeho sestra  Marína Korčoková. Zo straníckych kolegov prišli Šefčoviča podporiť napríklad dosluhujúci minister financií a podpredseda Smeru Peter Kažimír. K novinárom sa ale odvážil iba štátny tajomník rezortu práce Braňo Ondruš. V tom čase sa už črtala Šefčovičova volebná prehra.

Neúspešný prezidentský kandidát Maroš Šefčovič priznal svoju porážku ešte pred spočítaním všetkých hlasov. Svoju kampaň zatiaľ nebilancoval. Je však presvedčený, že za jeho neúspechom nestojí strana Smer, za ktorú kandidoval. Namiesto prezidentovania bude pokračovať vo svojom mandáte eurokomisára. Šefčovič svoju volebnú kapituláciu osobne priznal krátko pred polnocou. Keď boli zrátané asi dve tretiny všetkých voličských hlasov. 

Cesta Zuzany Čaputovej

Favoritka na zisk prezidentského kresla svojim víťazstvom potvrdila predpovede predvolebných prieskumov. Podľa ešte stále neoficiálnych výsledkov v priamej prezidentskej voľbe získala 1 056 582 preferenčných hlasov, čo predstavovalo 58,40 percenta zo všetkých odovzdaných hlasov. Porazený Čaputovej protikandidát Maroš Šefčovič vo voľbách presvedčil 752 tisíc 403 voličov a teda 41, 59 percenta hlasujúcich. Zuzana Čaputová podľa očakávaní valcovala v Bratislavskom kraji. Pezinčanka presvedčila vyše 70 percent voličov. 

Zuzana Čaputová nepresvedčila väčšinu voličov jedine v Prešovskom kraji. Tam získal vyššiu podporu Maroš Šefčovič. So ziskom niečo vyše 119 tisíc hlasov čo znamenalo 51 percent voličov. 

​Prezidentské voľby na Slovensku majú aj svoje naj. Druhé kolo poznačila historicky najnižšia volebná účasť. Hlasovania sa zúčastnilo 1 847 417, čo predstavuje 41, 79 % zo všetkých oprávnených voličov. Podľa Ústrednej volebnej komisie voľby prebiehali mimoriadne pokojne. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:40 Rýchla rota Chipa a Dala
08:05 Rýchla rota Chipa a Dala
08:35 NAŠI II.
07:45 NOVÁ ZÁHRADA
09:00 NA CHALUPE
10:25 NOVÉ BÝVANIE
06:55 Extrémna premena III.
08:10 15 MINÚT. KUCHÁR
08:55 15 MINÚT. KUCHÁR
07:50 Sníček
08:00 Okido I.
08:15 Viking Vicky
06:40 Ve stínu slávy
08:15 Náhradní plán
09:50 Prázdniny!