Návrh rozpočtu EÚ je vo finále. Peniaze pôjdu aj pre mladých ľudí

Návrh rozpočtu EÚ je vo finále. Peniaze pôjdu aj pre mladých ľudí

ŠTRASBURG / Europoslanci si lámu hlavy ako rozdeliť tisíc miliárd eur na najbližšie roky. Riešia totiž rozpočet po odchode Británie z Európskej únie. A kým jedny sú s návrhom spokojní, druhí hovoria o premárnenej príležitosti. Na viac peňazí sa však môžu tešiť napríklad študenti, ktorí budú chcieť vycestovať do zahraničia.

Europoslanci finalizujú návrh rozpočtu, ktorý bude po odchode Británie z Európskej únie. "Oveľa viac finančných zdrojov pôjde na ochranu životného prostredia, na boj proti klimatickým zmenám, ale aj na digitalizáciu," uviedla Monika Beňová z Aliancie socialistov a demokratov. "Bude dostatok peňazí na mladých ľudí, na ich zamestnanosť a vzdelávanie Erasmus a Erasmus+," pokračoval Miroslav Mikolášik z Európskej ľudovej strany. 

Iba na vyrovnávanie regionálnych rozdielov pôjde viac ako 440 miliárd eur. "Chceme dorovnať aj tú nespravodlivosť voči napríklad poľnohospodárom zo Slovenska, z krajín strednej a východnej Európy tak, aby boli ich potraviny viac dotované, "  poznamenal Vladimír Maňka z Aliancie socialistov a demokratov. Kameňom úrazu sa však stala poľnohospodárska politika, do ktorej plánujú naliať až tretinu rozpočtu. "Dnes v roku 2018 my máme prebytok potravín, Európska únia bojuje proti plytvaniu potravinami a toto mal ten rozpočet dávno zohľadniť," okomentoval to Richard Sulík za Európskych konzervatívcov a reformistov. 

Europoslanci ale riešia aj peniaze pre Afriku, kde je obrovský demografický "boom". V tomto storočí tam narastie počet obyvateľov z 1,4 miliardy na 4 miliardy. Pred chudobou budú ľudia utekať práve do Európy, a tak sa robí všetko preto, aby sa pomohlo práve Afrike. 

Posilnená má byť aj pohraničná stráž. Ochrana hraníc a migrácia pohltí až 35 miliárd eur. No a tento návrh rozpočtu z Európskeho parlamentu ešte musí odsúhlasiť rada. A potom sa podľa neho budeme riadiť v najbližšom období a teda od roku 2021 až do roku 2027. "Až 94% všetkých výdavkov rozpočtu sa vracia členským štátom cez rôzne projekty, cez rôzne fondy," dodala na záver Anna Záborská z Európskej ľudovej strany. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:30 Vražedné čísla
15:30 Vražedné čísla
16:30 Dr. Dokonalý
14:55 Profesionáli III.
15:55 Simpsonovci IV.
16:25 Simpsonovci IV.
15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
16:00 Vražedné Miami II.
16:55 Presne takto o rok
15:25 Strážca vesmíru Roger
15:35 Zabi nudu!
15:45 Rozprávanie o víle Amálke
14:50 Blbec k večeři
16:55 Příliš pozdě na loučení
18:35 Životy svatých 2/2