Návrh rozpočtu EÚ je vo finále. Peniaze pôjdu aj pre mladých ľudí

Návrh rozpočtu EÚ je vo finále. Peniaze pôjdu aj pre mladých ľudí

ŠTRASBURG / Europoslanci si lámu hlavy ako rozdeliť tisíc miliárd eur na najbližšie roky. Riešia totiž rozpočet po odchode Británie z Európskej únie. A kým jedny sú s návrhom spokojní, druhí hovoria o premárnenej príležitosti. Na viac peňazí sa však môžu tešiť napríklad študenti, ktorí budú chcieť vycestovať do zahraničia.

Europoslanci finalizujú návrh rozpočtu, ktorý bude po odchode Británie z Európskej únie. "Oveľa viac finančných zdrojov pôjde na ochranu životného prostredia, na boj proti klimatickým zmenám, ale aj na digitalizáciu," uviedla Monika Beňová z Aliancie socialistov a demokratov. "Bude dostatok peňazí na mladých ľudí, na ich zamestnanosť a vzdelávanie Erasmus a Erasmus+," pokračoval Miroslav Mikolášik z Európskej ľudovej strany. 

Iba na vyrovnávanie regionálnych rozdielov pôjde viac ako 440 miliárd eur. "Chceme dorovnať aj tú nespravodlivosť voči napríklad poľnohospodárom zo Slovenska, z krajín strednej a východnej Európy tak, aby boli ich potraviny viac dotované, "  poznamenal Vladimír Maňka z Aliancie socialistov a demokratov. Kameňom úrazu sa však stala poľnohospodárska politika, do ktorej plánujú naliať až tretinu rozpočtu. "Dnes v roku 2018 my máme prebytok potravín, Európska únia bojuje proti plytvaniu potravinami a toto mal ten rozpočet dávno zohľadniť," okomentoval to Richard Sulík za Európskych konzervatívcov a reformistov. 

Europoslanci ale riešia aj peniaze pre Afriku, kde je obrovský demografický "boom". V tomto storočí tam narastie počet obyvateľov z 1,4 miliardy na 4 miliardy. Pred chudobou budú ľudia utekať práve do Európy, a tak sa robí všetko preto, aby sa pomohlo práve Afrike. 

Posilnená má byť aj pohraničná stráž. Ochrana hraníc a migrácia pohltí až 35 miliárd eur. No a tento návrh rozpočtu z Európskeho parlamentu ešte musí odsúhlasiť rada. A potom sa podľa neho budeme riadiť v najbližšom období a teda od roku 2021 až do roku 2027. "Až 94% všetkých výdavkov rozpočtu sa vracia členským štátom cez rôzne projekty, cez rôzne fondy," dodala na záver Anna Záborská z Európskej ľudovej strany. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:20 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
17:00 NOVINY O 17:00
17:20 IQ TAXI
16:45 Simpsonovci XXIV.
17:20 Rýchla rota Chipa a Dala
17:45 Rýchla rota Chipa a Dala
16:00 Vtierka Castle IV.
17:00 Amerika má talent XII.
19:00 Ako malé deti
16:45 Okido I.
17:00 Zabi nudu! II.
17:05 Ovečka Shaun I.
16:10 Góóól! III.
18:05 Love and Mercy
20:15 2 Bobule