Oblačno
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Sas žiada personálne zmeny v NAKA. Od Lučanského chcú vysvetlenie
Zdielať na

Sas žiada personálne zmeny v NAKA. Od Lučanského chcú vysvetlenie

BRATISLAVA / O tom, kedy sa odsťahuje z bytu človeka, ktorý sa priznal k daňovým podvodom Robert Fico mlčí. Naopak, pustil sa opäť do organizátorov protestov a tiež novinárov. Proti jeho slovám sa ohradili samotní novinári podpismi ale napríklad tiež opozícia, či európska asociácia novinárov.

Kým na stanovisko k Ficovmu sťahovaniu čakajú novinári márne od súdu s Ladislavom Bašternákom, na útok voči novinárom po komunálnych voľbách si čas našiel. Voči útokom Roberta Fica sa ohradilo viac ako 300 novinárov, pričom práve vďaka práci niektorých z nich, sa pred súdom ocitol Bašternák, či vo väzbe sedí Kočner. Mediálne výstupy predsedu Smeru nenechali bez reakcie ani jeho koaličných kolegov. " V predvečer 17. novembra si pripomeňme, za čo sme bojovali. Sloboda slova a zhromažďovania sa," vyjadril sa Béla Bugár z Most-Híd. 

Šéf NAKA Peter Hraško, šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó a súčasný poradcovia ministerky vnútra Robert Krajmer a Tibor Gašpar musia podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka, opustiť svoje miesta a stratiť svoj vplyv na políciu. "To je základ pre nadobudnutia dôvery," uviedol Galko s tým, že liberáli budú požadovať naplnenie týchto výziev cez parlamentné výbory. 

​Už v piatok sa poslanci SaS budú na rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby pýtať, či organizátori protestov boli sledovaní, a ak áno, kto na to vydal príkaz a aký účel to plnilo. Následne to chcú riešiť na branno-bezpečnostnom výbore. "Sledovať nemusela len SIS, ale aj Policajný zbor má na to útvary. Chceme, aby Lučanský vysvetlil, prečo boli aktivisti predvolávaní," konštatoval Galko.

Vo štvrtok sa mali na Národnej kriminálnej agentúre konať ďalšie výsluchy organizátorov z iniciatívy Za slušné Slovensko, nakoniec sa však neuskutočnia. "Dnes popoludní nám bolo oznámené, že vec bola na základe rozhodnutia prokurátora vecne a miestne odstúpená. Nemáme informácie, aký bude ďalší postup zo strany NAKA alebo prokuratúry a či budú v predvolávaní a výsluchoch pokračovať," napísali organizátori na sociálnej sieti s tým, že veria, že trestné oznámenie bude odmietnuté.

Galko si myslí, že orgány činné v trestnom konaní by sa mali zaoberať možnými úkladmi proti Slovensku zo strany Roberta Fica. Podľa Galka sa totiž Fico a Andrej Danko pokúšajú zmeniť ústavné zriadenie, aby z demokracie vytvorili autoritársky režim. "Nepokúšajú sa túto zmenu dosiahnuť násilím, ale nie sme si istý, či výroky Fica nenapĺňajú hrozbu násilia," uviedol Galko.

Podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová kritizovala políciu, že k trestným oznámeniam pristupuje selektívne."Niektorým sa nevenuje vôbec. Ján Kuciak podal trestné oznámenie za vyhrážanie sa Mariána Kočnera, polícia však Kočnera nevypočula. NAKA pristupuje teda k podnetom selektívne. Konanie vedenia NAKA spôsobuje podozrenie, že mohlo dôjsť k zastrašovaniu a šikany organizátorov protestov," uviedla Ďuriš Nicholsonová s tým, že Fico sa snaží z posledných síl krajinu zmeniť na policajný štát, kde sú ľudia, ktorí využívajú právo na pokojné protesty, zastrašovaní.

Podľa podpredsedníčky NR SR existuje podozrenie, že mohlo dôjsť k zneužitiu bezpečnostných zložiek na sledovanie, zastrašovanie a šikanu organizátorov protestov. Zo strany Fica dochádza podľa nej aj k neustálemu zastrašovaniu novinárov. Preto liberáli zvažujú podať trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa Robertom Ficom. Polícia by však mala podľa nich začať konať ex offo.

Organizátori demonštrácií Za slušné Slovensko chodia posledné dni na výsluchy na Národnú kriminálnu agentúru. Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky Peter Jakubík ich predvoláva na výsluch vo veci „korupcia a iné“. Na výsluchu už boli Juraj Šeliga, Karolína Farská, Katarína Nagy Pazmány, Táňa Sedláková a Veronika Bruncková. Vyšetrovateľ im oznámil, že na nich niekto podal anonymné trestné oznámenie, že organizovali štátny prevrat a platí ich George Soros. "Ja osobne nemám dôvod si myslieť, že organizátori protestov boli niekým riadený. Nevidel som žiadne dôkazy, ktoré by také niečo potvrdzovali," vyjadril sa aj minister financií Peter Kažimír. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy