Krajiny V4 sa zhodli. Ochrana hraníc Schengenu bude silnejšia

Krajiny V4 sa zhodli. Ochrana hraníc Schengenu bude silnejšia Zdroj: TV JOJ
BRATISLAVA / Vyšehradská štvorka víta iniciatívu Európskej komisie vedúcu k posilneniu možností Frontexu pri ochrane vonkajšej hranice Schengenu. Úloha európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž by však mala byť podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej len podporná, pričom treba jasne zadefinovať úlohy a kompetencie agentúry.

Zhodli sa na tom zástupcovia V4 počas utorňajšieho rokovania v Bratislave. Pokiaľ ide o západný Balkán a ochranu hraníc pred migráciou, pod vedením Slovenska vznikla pracovná skupina, ktorej úlohou je vypracovať takzvaný akčný plán. Európska komisia navrhla aj navýšenie zamestnancov Frontexu z aktuálnych 315 na 10 tisíc pracovníkov. Malo by ísť o expertov zo všetkých krajín únie. "Pracovná skupina sa vlastne skladá z expertov krajín V4, a má práve za úlohu ešte pred ministerskými konferenciami pripraviť materiály pre ministrov na expertnej úrovni - napríklad aj v tom, akým spôsobom efektívne vysielať policajtov a techniku do krajín západného Balkánu," povedal Ladislav Csémi, riaditeľ úradu hraničnej a cudzineckej polície, vedúci pracovnej skupiny. 

"Navýšiť zamestnancov Frontexu na 10 tisíc môže byť veľa , ale v danej situácii aj málo. Navrhujem počkať si na výsledky plánu a určiť ich počet až v danom čase," vysvetlil maďarský minister vnútra Sándor Pintér.  

Pozrite si reportáž o týkajúcu sa krajín V4: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:25 NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ TORTY
11:35 Život s Helen
14:15 Kráľ Škorpión 2: Návrat kráľa
11:00 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
12:00 NOVÉ BÝVANIE
13:25 Bud - volejbalista
11:10 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
12:10 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
13:25 Keď je pečenie umenie III.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
12:00 Maxipes Fík
09:55 Dobrou noc a hodně štěstí
11:40 Skleněné peklo
13:25 Vzpomínky na Manhattan