GÁL: Väznice sú preplnené, pomohlo by častejšie domáce väzenie

07.10.2018 16:04 Noviny.sk Politika

GÁL: Väznice sú preplnené, pomohlo by častejšie domáce väzenie

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Slovenské väznice sú preplnené, jeden väzeň stojí štát približne 15 tisíc eur ročne. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku ministra spravodlivosti Gábora Gála, častejšie využívanie trestu domáceho väzenia, ktorý štát vyjde približne 500 eur ročne na osobu, by mohlo zefektívniť systém.

Trest domáceho väzenia by sa podľa rezortu spravodlivosti mohol rozšíriť z prečinov aj na zločiny, pričom by bol prísnejšou sankciou v porovnaní s podmienečným odkladom trestu odňatia slobody.

"Chceme umožniť sudcom uložiť trest domáceho väzenia v prípade, že trest odňatia slobody by s ohľadom na osobu páchateľa a okolnosti spáchania trestného činu bol príliš represívny, navyše aj s ohľadom na výšku trestných sadzieb v trestnom zákone a často aj s nežiaducim dopadom na rodiny páchateľov," povedal Gál. Podľa rezortu spravodlivosti ide o prípady trestných činov, kde trestný zákon určuje sadzbu s dolnou hranicou neprevyšujúcou štyri roky a hornou hranicou neprevyšujúcou 10 rokov. Podľa ministerstva by sa teda vyplnila akási medzera, v ktorej sa sudca mnohokrát potrebuje pohybovať v záujme uloženia adekvátnej sankcie. Sudcovia by tak mohli siahnuť po elektronických náramkoch aj napríklad pri prípadoch sprenevery, krádeže či nevyplatení mzdy.

Slovensko má podľa ministra spravodlivosti na počet obyvateľov v porovnaní s inými krajinami vysoký pomer odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody. "V aplikačnej praxi je často problém uložiť primeraný trest – ak sudca považuje odňatie slobody za neadekvátne, musí využiť podmienku. Trest domáceho väzenia by preto ako prísnejší od podmienky vyplnil práve ten medzipriestor a dal sudcovi priestor využiť aj túto možnosť. Naopak, trestanie v prípadoch, kedy súd neukladá trest odňatia slobody by sa týmto sprísnilo," dodal Gál.

Pozrite si aj reportáž o tom, ako nákladné auto vrazilo do múru väznice:

Zdroj: noviny.sk/SITA

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:25 Súdna sieň
05:10 Panelák
05:55 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
05:20 Panelák
06:05 Profesionáli II.
06:45 MacGyver
05:00 Ferdo Mravec
05:30 Sam a Max
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:50 Pan Dokonalý
08:30 Královský víkend
10:15 Bobule