Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Pellegrini: Pri stíhačkách sa nenechám tlačiť do unáhlených rozhodnutí
Zdielať na

Pellegrini: Pri stíhačkách sa nenechám tlačiť do unáhlených rozhodnutí

Archívne video

BRATISLAVA / Rozhodnutie o budúcnosti nadzvukového letectva do začiatku letných prázdnin nepadne. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pred dnešným rokovaním vlády SR uviedol, že sa nenechá tlačiť do unáhlených rozhodnutí, a že chce vidieť dve porovnateľné ponuky. Pellegrini tiež zdôraznil, že o nákupe stíhačiek nerozhoduje minister obrany Peter Gajdoš (SNS), ale vláda SR, ktorá musí na nákup supersonikov vyčleniť miliardy eur.

Podľa pôvodného uznesenia vlády mal minister Gajdoš predložiť návrh riešenia do 29. júna tohto roka. V súčasnosti ministerstvo obrany zvažuje posledné dve ponuky lietadiel, švédske Gripeny a americké stroje F-16. Medializované informácie hovoria o tom, že sa ministerstvo rozhodlo začiatkom pracovného týždňa pre americké riešenie.

"Na základe doterajších informácií, ktoré teraz mám, si nemyslím, že rozhodnutie o budúcnosti nadzvukového letectva je tak urgentné, aby bolo prijaté budúci týždeň. Avizujem dopredu, že v júni rozhodnutie určite nepadne," povedal Pellegrini. Doplnil, že o tom, či bude vláda rozhodovať o nákupe ešte pred letnými prázdninami, alebo až na konci augusta, keď sa po letnej prestávke stretne kabinet opäť, budú ešte ministri diskutovať. "Je to vážne rozhodnutie, obrovská suma peňazí a ja potrebujem mať kompletné informácie, pretože o nákupe nerozhoduje ministerstvo ani pán minister, ale vláda a ja budem musieť byť ten, ktorý rozhodne, či materiál z ministerstva predložím, alebo nepredložím na rokovanie vlády," spresnil ďalší postup premiér.

Minister obrany Peter Gajdoš po dnešnom rokovaní vlády nechcel príliš komentovať vyjadrenia premiéra Pellegriniho. Iba potvrdil, že predloží návrh riešenia na zasadnutie Bezpečnostnej rady SR a vlády SR, ktorá rozhodne o ďalšom postupe. "Nerozumiem tejto otázke," odpovedal minister Gajdoš na otázku, či pribudnú do výzbroje Vzdušných síl OS SR nové lietadlá F-16. "Uznesenie vlády z minulého roku hovorí o tom, že mám predložiť dokument o náhrade za lietadlá Mig-29 do konca júna tohto roka. Ja túto úlohu splním. O zaradení materiálov, priamo na zasadnutie vlády rozhoduje predseda," povedal Gajdoš.


Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (nom. Smer-SD) ide pri oboch ponukách o dobré riešenia. "Vyhovujú obe. Poľsko má americké stroje, Maďarsko a Česká republika využívajú Gripeny. Obe možnosti sú kompatibilné so štandardami NATO a sú akceptovateľné aj pri kolektívnej ochrane vzdušného priestoru," povedal Lajčák. "Nákup stíhačiek je veľmi závažné rozhodnutie, pretože ide o mimoriadne finančné výdavky. Máme dve ponuky. V prvom rade je potrebné pozrieť sa na kvalitu týchto možností v porovnaní s ich cenou. Je tam aj politický aspekt, jedna z ponúk je z Európskej únie a druhá zo Severoatlantickej aliancie. Ak sú ponuky finančne porovnateľné, vstupuje do popredia politický aspekt," uviedol po rokovaní vlády šéf rezortu zahraničia. Lajčák ešte doplnil, že svoje stanovisko tlmočil predsedovi vlády Pellegrinimu, ministrovi obrany Gajdošovi aj predsedovi Národnej rady SR Andrejovi Dankovi (SNS). Toto stanovisko však už nechcel bližšie konkretizovať.


Peter Pellegrini na záver doplnil, že ak bude rozhodnutie akékoľvek a bude výsledkom odbornej a vecnej diskusie, je potrebné si za ním stáť a vedieť si ho obhájiť aj pred verejnosťou. "Ak rozhodneme, budeme to musieť veľmi podrobne vysvetliť, prečo sme sa rozhodli pre jeden, alebo druhý variant. Chcem mať na stole porovnateľné ponuky a chcem, aby sa odstránili šumy, či niekto niečo ponúkol, alebo neponúkol," spresnil Pellegrini, čím smeroval na výmenu odkazov medzi Ministerstvom obrany SR a švédskym výrobcom Gripenov - spoločnosťou Saab.

Švédska spoločnosť Saab, ktorá vyrába nadzvukové stíhačky typu JAS-39 Gripen, reagovala odmietavo na vyhlásenia ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS), ktoré zazneli v sobotu 16. júna v relácii RTVS Sobotné dialógy. Gajdoš povedal, že o žiadnej ponuke vybudovania logistického či podporného centra pre stíhačky Gripen nevie. Švédska spoločnosť vo svojom oficiálnom stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA, uviedla, že slovenský rezort obrany informovali o tejto možnosti ešte v októbri 2017. "Spoločnosť Saab si je vedomá toho, že počas rozhovoru v slovenskom rádiu v sobotu 16. júna povedal slovenský minister obrany Peter Gajdoš, že nedostal žiadnu ponuku od Švédskeho kráľovstva, ktorá by sa týkala návrhu spoločnosti Saab na výstavbu Gripen Support Centre (podporného centra, poznámka red.) na Slovensku a s tým spojeného vytvorenia 500 pracovných miest v prípade, že sa Slovensko rozhodne vybrať lietadlá Gripen pre svoje letectvo," uviedli Švédi v reakcii na Gajdošove slová. Podľa Saabu bola informácia o tomto zámere doručená na slovenské ministerstvo už 26. októbra 2017, čo je v rozpore s tvrdeniami šéfa ministerstva Petra Gajdoša, navyše osobne aj so sprievodnými listami predstaviteľov spoločnosti. "Skutočnosť je taká, že 26. októbra 2017 bol návrh spoločnosti Saab na výstavbu Gripen Support Centre na Slovensku oficiálne osobne doručený na slovenské ministerstvo obrany," dopĺňa stanovisko.


Ministerstvo obrany argumentovalo následne tým, že vybudovanie podporného centra nebolo súčasťou oficiálnej ponuky. "Ministerstvo obrany zdôrazňuje, že v zmysle platnej legislatívy musia byť podmienky pre oboch možných dodávateľov rovnaké. To znamená, že rezort obrany nemôže prihliadať na mediálne vyhlásenia alebo lobistické tlaky ktorejkoľvek z konkurenčných firiem. Jednoznačne platí, že v zmysle uznesenia vlády SR sú jedinými oficiálnymi ponukami tie, ktoré predložili vlády USA a Švédska. A opätovne zdôrazňujeme, že súčasťou oficiálnej ponuky švédskej vlády nie je vybudovanie logistického centra na Slovensku," uzavrela vtedy Capáková.

Pozrite si aj archívnu reportáž, kde sa premiér Pellegrini vyjadruje o prezidentskom kresle.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy