Jasno
-3°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Mečiarove amnestie naďalej rozvášňujú politikov. Boris Kollár uzavrel stávku
Zdielať na

Mečiarove amnestie naďalej rozvášňujú politikov. Boris Kollár uzavrel stávku

BRATISLAVA / Amnestie Vladimíra Mečiara môžu v parlamente vyvolať poriadny zmätok. Už na budúci týždeň budú o ich rušení rozhodovať poslanci, opozícia však rázne odmieta koaličný návrh, pretože nedôveruje Ústavnému súdu. Paradoxne tak možno zrušenie amnestií prejde hlasmi koalície a kotlebovcov a nie opozície. A poslanec Boris Kollár už aj uzatvára stávky.

Opozícia neverí ani Robertovi Ficovi ani Ústavnému súdu, a tak zrejme na budúci týždeň nezahlasuje za dva ústavné zákony, ktoré podľa koaličných plánov majú pomôcť rušiť Mečiarove amnestie. Ústavný súd má mať trinásť sudcov, momentálne ich je desať. Minulosť ale viacerých z nich je ale bezprostredne spojená s Vladimírom Mečiarom. 

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár ani jeho hnutie koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií nepodporí. Ako povedal na tlačovej besede Kollár, je ochotný diskutovať o návrhu s vládnymi stranami, no stojí si za tým, že návrh novely ústavného zákona opozičného poslanca NR SR Jána Budaja je správny a ním je možné jednoducho Mečiarove amnestie zrušiť. 

„Tu je obludnosť ich návrhu. V konečnom dôsledku o tom nerozhodnú poslanci, ale ústavný súd, pár sudcov, ktorí neboli občanmi volení. Tí rozhodnú, či amnestie budú platiť alebo nie. Chcem zdôrazniť, že niektorí sudcovia boli svojho času poslancami za HZDS a poslancami Vladimíra Mečiara,“ dodal  a pripomenul, že v tom čase už hlasovali proti zrušeniu. „Ak prijmeme vládny návrh na zrušenie amnestií, môžem vyhlásiť, že Mečiarove amnestie budú nahradené Ficovými amnestiami,“ dodal.

Paradoxne tak Robertovi Ficovi na zrušenie amnestií poslúži spojenectvo s kotlebovcami. "Jasné, že o pár mesiacov nato to Ústavný súd zablokuje. A keď náhodou nie, ja si vylejem fľašu vodu v pléne na hlavu a ospravedlním sa mu. Verím tomu, že moja hlava ostane suchá," dodal Kollár. 

​Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné alebo nie. O návrhu vlády na zmenu ústavy by mali poslanci rokovať hneď na úvod marcovej schôdze. Potom, ako táto novela nadobudne účinnosť, tak bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosť prezidenta Michala Kováča. Predseda parlamentu Andrej Danko potvrdil, že bude v parlamente u lídrov opozície hľadať podporu pre takéto riešenie. Podľa neho predložené riešenie je historickým kompromisom. Potešenie nad návrhom vyjadril aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý zdôraznil, že koaliční partneri mali vôľu a ochotu hľadať riešenie.

Ak toto riešenie získa podporu 90 poslancov v parlamente, malo by byť možné došetriť prípad zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny z 31. augusta 1995. Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča. Spolupracovník exprezidenta Kováča Pavol Demeš vtedy vyhlásil, že zrušiť nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara by sa malo stať štátnou prioritou. „Slovensko by malo vykopať zo zeme sud s jedom, čo otravuje takmer 20 rokov našu zem," vyhlásil minulý rok v októbri Demeš. Za zrušenie Mečiarových amnestií prijatím ústavného zákona sa vyslovilo vo februárovom prieskume agentúry Focus 63 percent respondentov.

Súvisiace články

Najčítanejšie