Zatiahnuté
27°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Mečiarove amnestie musia zrušiť, myslí si 26 renomovaných odborníkov
Zdielať na
Politika

Mečiarove amnestie musia zrušiť, myslí si 26 renomovaných odborníkov

BRATISLAVA / Opozičný poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO) vyzval predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) na diskusiu o zrušení Mečiarových amnestií. Povedal to v pondelok na tlačovej besede po tom, čo sa významné osobnosti ústavného a trestného práva aj iných právnych odvetví vyjadrili, že zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara ústavným zákonom je v právnom štáte legálnym a legitímnym prostriedkom.

Slovenská republika by podľa 26 renomovaných odborníkov takýmto krokom poskytla účinnú ochranu základným právam obetí amnestovaných skutkov a plnila svoje medzinárodné záväzky. Tiež by sa zvýšila autorita a dôveryhodnosť presadzovania práva a spravodlivosti na Slovensku Danko podľa Budaja v minulosti povedal, že ak renomovaní odborníci povedia, že sa má o zrušení amnestií rokovať a že sa dajú zrušiť, nemá problém zrušenie amnestií podporiť.

Podľa Budaja taký výrazný a zreteľný hlas zaangažovanej verejnosti, prečo sa zrušiť amnestie dajú, a majú, dnes existuje, za čo odborníkom Budaj poďakoval."Žiadam pána predsedu SNS Andreja Danka, aby sme sa stretli a aby sme prerokovali, či je stanovisko pre SNS odborným stanoviskom, ktoré zoberú do úvahy. Národná rada SR už vyjadruje poľutovanie nad tým, že sa zločiny prekryli vtedajším rozhodnutím pána Mečiara. Po 20 rokoch máme dokument potvrdzujúci, že išlo o zločin. NR SR ich označuje za udalosti hodné poľutovania," povedal poslanec Ján Budaj. 

V decembri poslanci schválením návrhu Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky o amnestiách z roku 1998, odsúdili zavlečenie Michala Kováča ml. do cudziny dňa 31. augusta 1995. Únos bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky.

Poslanci NR SR v decembri posunuli do druhého čítania návrh poslanca Jána Budaja (OĽaNO) na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporili okrem opozičných aj všetci prítomní poslanci za koaličnú stranu Most-Híd. Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.

Budaj zdôrazňuje, že neoddeliteľnou súčasťou a podmienkou právneho štátu je také konanie a rozhodovanie ústavných činiteľov, ktoré je založené na prirodzenej spravodlivosti a slušnosti a nevyvoláva podozrenie zo zneužívania verejných funkcií a právneho poriadku. Amnestie niekdajšieho premiéra Mečiara však podľa neho vyvolávali podozrenia, že ide o zamedzenie dôsledného vyšetrenia a spravodlivého uzavretia trestných činov súvisiacich so zavlečením občana Slovenskej republiky do zahraničia.

Súvisiace články

Najčítanejšie