Oblačno
18°
Bratislava
Vilma
29.5.2025
Reakcie strán k prejavu Pellegriniho: Najprísnejšie slová, aké kedy prezident použil
Zdielať na

Reakcie strán k prejavu Pellegriniho: Najprísnejšie slová, aké kedy prezident použil

Reakcia Michala Šimečku na prejav prezidenta

SLOVENSKO / Prezident vo svojej správe o stave republiky varoval pred roztrieštenosťou a vyzval na politickú jednotu pre budúcnosť Slovenska. K tomuto prejavu sa vyjadrili viacerí slovenskí politici.

​Vyjadruje sa Veronika Remišová zo strany ZA ĽUDÍ

"Napriek tomu, že Peter Pellegrini sa zo všetkých síl snažil pomáhať vládnej koalícii, marazmus na Slovensku počas vlády Roberta Fica je tak obrovský, že už ani prezident si pred tým nedokázal zakrývať oči. Peter Pellegrini na opis tohto stavu použil zatiaľ najprísnejšie slová, aké vôbec prezidenti SR v histórii Slovenska vo svojich prejavoch použili. Miera papalášizmu vlády Smeru, Hlasu a SNS a miera zbedačovania bežných ľudí však dosiahla takú úroveň, že už aj prezident Pellegrini musel na popísanie tejto situácie použiť slová "zúfalstvo, sklamanie, strach a frustrácia". Peter Pellegrini si však musí uvedomiť, že k tejto situácii vo veľkej miere prispieva aj on, keď mlčky toleruje politiku nenávisti a zrádzanie našich bezpečnostných a strategických záujmov. V dôležitých okamihoch ho ako prezidenta nie je počuť a na obranu všetkých občanov rezignoval," tvrdí Veronika Remišová, strana ZA ĽUDÍ.

"Absurdnosť vládnutia Roberta Fica najlepšie ukazuje výzva prezidenta, aby parlament neschválil zákon o odškodnení ľudí, ktorí počas pandémie porušovali pravidlá. Tento zákon totiž vymyslel a priniesol do parlamentu súčasný predseda Hlasu Šutaj Eštok a teraz ho druhý (čestný) predseda Hlasu Pellegrini navrhuje hodiť do koša, z rovnakých dôvodov, ako dlhodobo uvádza opozícia. Zákon je nebezpečný pre spoločnosť, keďže nabáda ľudí, aby porušovali pravidlá s tým, že štát je pripravený ich odškodniť," dodáva Remišová.

"Peter Pellegrini si neodpustil kritiku médií a obvinil ich, že šíria vymyslené informácie. Je zrejmé, že predstaviteľom vlády sa nepáčia odhalenia médií, ktoré poukazujú na najväčšie kauzy. No najväčším zdrojom výmyslov a zahraničnej propagandy nie sú médiá, ale priamo predseda vlády Robert Fico. Z prejavu prezidenta treba oceniť, že vyzdvihol ako jednu zo svetových strán aj "západ". No nestačí to vláde pripomínať len raz za rok, v prezidentovej správe o stave republiky. Peter Pellegrini by to mal dôrazne pripomínať vo všetkých zlomových okamihoch, kedy Robert Fico a ostatní vládni predstavitelia ničia naše hodnotové ukotvenie v európskom spoločenstve. Pretože za posledný rok nebolo jeho (a jeho stranu Hlas) vôbec k tejto téme počuť," tvrdí Remišová.

Pripája sa strana SaS

Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) sa prezident Peter Pellegrini vo svojej správe o stave republiky stotožnil s názormi opozície a s kritikou vlády. "Dnes sme poučili prezidenta opozície. Prezident sa stotožnil s našimi názormi a s našou kritikou vlády. Miestami som až mal pocit, že prezident sleduje tlačovky SaS. Pomenoval, že sa tu riešia zástupné témy, že sa vôbec neriešia ceny potravín, zdravotníctvo, ekonomika, ale riešia sa tu covidové amnestie a konšpirácie Kotlára," uviedol šéf SaS Branislav Gröhling.

Prezidentov prejav mal ale podľa SaS aj nedostatky. "V prejave nám chýbalo jasné pomenovanie korupcie. Za ostatné mesiace sme svedkami obrovského rozkrádania eurofondov na haciendy a luxusné vily. O tom prezident vôbec nehovoril. Prezident tiež čítal správu NKÚ, no mohol spomenúť aj správu ÚHP, ktorá hovorí, že minister Eštok robí nákup predražených počítačov, na ktorom občania prídu o 122 miliónov eur."

Pri otázke vodnej nádrže ministra Tarabu SaS prezidenta kritizuje. "Prezident akoby absolútne ignoroval záujmy občanov a samospráv. Prezident jednoznačne presadzuje nepremyslenú výstavbu vodnej elektrárne a chváli zákon o strategických investíciách, v ktorom my vidíme ústavné problémy. Pre vyvlastnenie majetkov a pozemkov, ako to navrhuje zákon, podáme zákon na Ústavný súd. Prezident tiež nepomenoval útoky na demokraciu, na médiá a na občiansku spoločnosť. Rovnako opomenul trestnú novelu, ktorá dala priestor korupcii a otvorila jej brány," uviedla Mária Kolíková.

Reaguje aj Michal Šimečka zo strany PS

"Prezident Peter Pellegrini správne pomenoval, že ľudia na Slovensku dnes cítia frustráciu a strach. Že ich trápia vysoké ceny, stav nášho zdravotníctva, ohrozená geopolitická bezpečnosť Slovenska. A že medzi zdroje tohto strachu patria aj politici, ktorí si nerobia svoju prácu, ale radšej šíria nenávisť. Toto všetko je veľmi kritický odkaz vláde Roberta Fica. Práve tá je zodpovedná za to, že nerieši problémy ľudí, ale iba seba. Schvaľujú si renty, dvojnásobné platy, beztrestnosť, no ľuďom dali drahotu, šíria nenávisť a ťahajú nás preč z Európy. Zahraničnopolitická izolácia a opúšťanie Západu, ktorý je pre našu bezpečnosť a prosperitu absolútne kľúčový, sú obzvlášť alarmujúce a predstavujú pre Slovensko obrovské riziko," tvrdi Michal Šimečka, zo strany Progresívne Slovensko.

"Bol by som rád, aby si Ficova koalícia túto kritiku vzala k srdcu. A týka sa to aj strany Hlas, ktorú práve prezident zakladal. Pretože aj toto je súčasť pravdy - Hlas a Peter Pellegrini sú za súčasný stav rovnako zodpovední. Oni si vybrali vládu s Robertom Ficom a Andrejom Dankom, oni hlasovali za otrasné zákony tejto vlády, a oni ju stále držia pri živote - hoci čoraz viac ľudí na Slovensku vidí, ako im Ficov zlepenec škodí.  Iba slová nestačia. Aj ako čestný predseda strany Hlas by mal prezident Pellegrini konečne zasiahnuť. Má priamy vplyv na to, aby vláda nešírila nenávisť, aby nás neťahala preč z Európy, a aby konečne začala riešiť skutočné problémy ľudí," dodáva Šimečka.

Názor vyjadruje strana Demokrati

Peter Pellegrini kritizoval vysoké ceny na Slovensku, no bol to práve on, kto oblepil krajinu billboardami, že zabezpečí lacnejšie potraviny. Ľudia nepotrebujú prázdny PR prejav na to, aby vedeli, ako sa má krajina. Vidia to vo svojich prázdnych peňaženkách. Pellegrini ďalej hovoril, že pri politike na štyri svetové strany nemá vláda zabudnúť na západ, no je to práve on, ktorý čuší, keď slovenské delegácie navštevujú Moskvu. Pellegrini dokonca obdivoval skromnosť pápeža, ťažko tomu uveriť, keď nedávno dal do pozoru celé bratislavské sídlisko tým, že išiel na troch autách a s majákmi ku kaderníkovi." Reagoval predseda Demokratov Jaroslav Naď a dodal, že prejav Petra Pellegriniho bol podľa neho koncipovaný najmä ako posolstvá čestného predsedu strany Hlas, ktorá sa dramatický prepadá vo volebných prieskumoch, preto sa už štandardne, prezident snažil "zapáčiť všetkým."

Pridáva sa Kresťanská únia

Kresťanská únia (KÚ) prezidenta kritizuje, nezmienil sa o demografickej kríze či o význame rodiny.  Kresťanskej únii prekáža, že Pellegrini v správe nehovoril o význame rodiny pre budúcnosť Slovenska či o demografickej kríze. "Spoločnosť bez fungujúcich rodín nemá šancu napredovať a rozvíjať sa. Je poľutovaniahodné, že pán prezident a rovnako vláda rodiny s deťmi vymazali zo svojej agendy,uviedla hovorkyňa strany Katarína Poláčková. 

Pridáva sa aj Hlas-SD

Prezident SR Peter Pellegrini pomenoval vo svojej správe o stave republiky aktuálne problémy. Pred stredajším rokovaním vlády to povedal podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec (Hlas-SD).

Kmeca potešilo, že prezident vyzval vládu aj opozíciu, aby spolupracovali na vízii Slovenska. "Pripravujem dokument na vládu Vízia 2035, kde bude nastavené desaťročné plánovanie, ktoré bude zohľadňovať efektívne využívanie eurofondov, národných aj súkromných zdrojov, pretože Slovensko je v situácii, kedy stagnuje," poznamenal.

Podpredseda vlády verí, že sa s hlavou štátu zhodne na vytvorení okrúhleho stola, kde pozvú koaličné aj opozičné strany a spoločne sa porozprávajú o vízii. Zároveň súhlasí aj s Pellegriniho vyjadrením, aby sa v rámci zahraničnej politiky nezabúdalo na západ.

Správa prezidenta bola podľa šéfa rezortu vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) vyvážená, vecná a inšpiratívna. "V čase, keď je spoločnosť rozdelená, ocenil som jeho snahu nehľadať vinníkov, ale spoločnú víziu pre krajinu," poznamenal. Minister súhlasí aj s Pellegriniho výzvou na kultiváciu verejného priestoru. Správa prezidenta bola podľa neho výzvou - nie na spory, ale na spoluprácu.

Správa prezidenta SR Petra Pellegriniho priniesla konštruktívny a vyvážený pohľad na stav republiky. Skonštatoval to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD). Myslí si, že správa bola tiež impulzom pre slovenskú politickú scénu. Prejav nebol podľa Rašiho písaný na mieru jednej politickej strane, ale niesol sa v duchu ústavnej rovnováhy a nestrannosti.

"Jasne pomenoval problémy, ktoré trápia našu spoločnosť, poukázal na témy, ktoré sa dlhodobo nehýbu. Jeho pripomienky boli adresné, no zároveň vecne smerovali k vláde a takisto aj ku koalícii a k opozícii," myslí si Raši.

V čase, keď je spoločnosť rozdelená, zvolil podľa neho prezident formu, ktorá nemala ambíciu rozdeľovať, ale spájať. "Nepostavil sa do úlohy sudcu medzi tábormi, práve naopak, hľadal spoločnú víziu pre našu krajinu. Som rád, že prezident zároveň ocenil prácu vlády v oblastiach, kde sa podarilo zlepšovať každodenný život ľudí," priblížil. Ocenil tiež, že veľkú časť správy venoval vízii do budúcnosti. "Pretože práve táto časť je víziou pre celú vládnu koalíciu, aby sme mali odvahu prinášať riešenia, ktoré presahujú jedno volebné obdobie a aby sme mali odvahu odstraňovať rezortizmus na našich ministerstvách."

Raši tiež v súvislosti so zahraničnou politikou vyhlásil, že Hlas-SD zostáva garantom pevného ukotvenia Slovenska v Európskej únii aj Severoatlantickej aliancii. "Slovensko má, tak ako každý štát, právo na suverénnu zahraničnú politiku. Rovnako sa však musí správať ako zodpovedný partner, ktorý plní dohody," uzavrel predseda NR SR.

Takto reaguje strana Smer-SD

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) zvýraznil časť z prezidentovej správy týkajúcu sa zahraničnej politiky. V slovách hlavy štátu našiel vyzdvihnutie práce rezortu diplomacie i filozofiu politiky na všetky svetové strany. Nemyslí si, že by Pellegrini v prejave naznačoval vzďaľovanie sa od západných spojencov a partnerov. "Naše vzťahy udržujeme, čoho dôkazom je, že premiérove i moje cesty pravidelne smerujú aj k západným partnerom. Naša orientácia je absolútne v poriadku," dodal šéf slovenskej diplomacie. Hnutie SLOVENSKO Poslanci hnutia SLOVENSKO reagovali veľmi kriticky na obsah správy prezidenta o stave republiky, ktorú predniesol v NR SR a tvrdia, že sa prezident snažil prejavom zachrániť svoju politickú stranu a kritizoval veci, ktoré sám zapríčinil.

Hnutie SLOVENSKO

Podľa poslanca NR SR Gábora Grendela sa prezident P. Pellegrini vo viacerých častiach svojho prejavu snažil osloviť prozápadne orientovaných voličov, ktorí od podpory Hlasu masívne odchádzajú, pretože sa im nepáči, akým spôsobom robí vláda politiku orientovanú skôr na podporu a spoluprácu s diktatúrami, ako demokratickými krajinami v Európskej únii. "Prejav prezidenta Pellegriniho bol operáciou na záchranu preferencií strany Hlas," povedal Gábor Grendel. Poslanec je zároveň presvedčený o tom, že Peter Pellegrini nehodnotil konkrétne jednotlivé rezorty práve preto, lebo sa sám nemôže zbaviť zodpovednosti za stav republiky, keďže pôsobil v najvyšších ústavných funkciách, a kým sa stal prezidentom, bol súčasťou vládnej koalície. "Čo pozitívne by mohol povedať prezident Pellegrini o rezorte predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, alebo o rezortoch ostatných ministrov Hlasu? Nič. Preto kritizoval medzi riadkami len ministrov najslabšieho koaličného partnera SNS, ale Smer a Hlas šetril," dodal Grendel.

Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš pripomenul, že P. Pellegrini sa stal prezidentom podvodom a rovnako neúprimná a falošná je podľa Šipoša aj prezidentova reč. Ak by chcel byť P. Pellegrini v svojom príhovore férový, musel by, podľa poslanca kritizovať v prvom rade sám seba. Musel by napríklad spomenúť, že bol na tajnej dovolenke na jachtách v Chorvátsku a klamal verejnosť fiktívnym prezentovaným programom na sociálnych sieťach, alebo by musel hovoriť o tom, že R. Ficovi slúžil 19 rokov a preto má veľkú zodpovednosť za to, ako krajina dnes vyzerá.
"Peter Pellegrini je stranícky prezident a cieľom jeho prejavu bolo len zachrániť percentá strany Hlas," podporil tvrdenie svojho kolegu poslanca aj Michal Šipoš a vytkol prezidentovi aj schovávanie sa za slová pápeža Františka o tom, že nemáme robiť rozdiely medzi ľuďmi podľa rasy, postavenia, ale aj politických názorov. "Prezident sa odvoláva na slová pápeža Františka o prijatí všetkých ľudí a nerozdeľovaní spoločnosti, tak prečo, keď organizoval okrúhly stôl s politickými stranami vynechal z pozvánky druhé najsilnejšie opozičné hnutie? Peter Pellegrini si protirečí a jeho slová sú neúprimné," doplnil Šipoš.

Pellegrini kritizoval v prejave stav verejných financií, ale nepovedal, že najviac stav financií zhoršila vláda Smeru a Hlasu a neodsúdil v tejto súvislosti ani predražené nákupy ministrov Smeru a Hlasu, čo prezidentovi vyčíta člen finančného výboru Július Jakab. "Prezident kritizoval verejné financie, ale nespomenul predražené čapice, rukavice, či hasičské autá. Kritizoval, že nie sú lacnejšie potraviny, ale sám je zodpovedný za to, že ani tento svoj predvolebný sľub nesplnil,” povedal Jakab a dodal: “Pellegrini kritizoval v svojej správe veci, ktoré sám spôsobil."

Prezident Peter Pellegrini bude hosťom relácie Politika 24. Sledujte ju v nedeľu 1. júna o 10.00 h na obrazovkách JOJ 24.

Peter Pellegrini v relácii Politika 24

Súvisiace články

Najčítanejšie správy