Oblačno
18°
Bratislava
Vilma
29.5.2025
Prezidentova správa o stave republiky: Slovenskí politici neriešia skutočné problémy
Zdielať na

Prezidentova správa o stave republiky: Slovenskí politici neriešia skutočné problémy

BRATISLAVA / Prezident vo svojej správe o stave republiky varoval pred roztrieštenosťou a vyzval na politickú jednotu pre budúcnosť Slovenska.

Slovensku chýba jednotná, dlhodobá vízia, ktorú by naprieč politickým spektrom napĺňali rôzne vlády. Túto alarmujúcu správu predniesol prezident SR Peter Pellegrini v stredu v Národnej rade SR, v rámci svojej správy o stave republiky. Podľa hlavy štátu má každý rezort vlastný plán, na ktorého napĺňanie míňa prostriedky bez prepojenia s celkovou stratégiou pre krajinu.

Diskusia v prezidentskom paláci a výzva k spolupráci

Prezident Pellegrini uviedol, že už otvoril diskusiu na túto tému v Prezidentskom paláci, kde prijal zástupcov samospráv. Zároveň deklaroval snahu o prepájanie podnikateľského sektora, občanov, obcí a miest. Zdôraznil však, že úspech týchto iniciatív závisí od pochopenia a spolupráce koalície, opozície, ako aj výkonnej a zákonodarnej moci štátu.

"Pokiaľ bude niekto v spoločných diskusiách s najvyšším ústavným činiteľom vidieť akési fiktívne pasce či hrozby pre svoje politické strany a z tohto titulu bude podobné debaty odmietať, potom absolútne nepochopil potrebu hľadania dlhodobého konsenzu v strategických otázkach smerovania Slovenska," varoval prezident.

Infraštruktúra ako kľúčová výzva

Prezident zároveň poukázal na potrebu uprednostňovania vyššieho záujmu pred osobnými výhradami pri veľkých štátnych investíciách. Pripomenul, že o päť rokov si Slovensko pripomenie 40 rokov od pádu totalitného režimu a krajina bude žiť rovnako dlho v demokracii, ako v socializme. Občania tak budú porovnávať úspechy oboch režimov, pričom prezident zdôraznil, že hovorí výlučne o infraštruktúrnych projektoch.

Enormné zdroje a potreba konsenzu

Záverom prezident Pellegrini vyzval na využitie obrovských finančných prostriedkov z európskych fondov a plánu obnovy: "My dnes máme k dispozícii enormné zdroje z európskych fondov a plánu obnovy. Využime ich preto v nasledujúcich mesiacoch a rokoch čo najefektívnejšie pre našu vlastnú budúcnosť. Preto vás, vážené dámy a vážení páni, z tohto miesta vyzývam, nájdite konsenzus na základných cieľoch v budúcnosti Slovenska, napĺňajte ich bez ohľadu na to, k akej politickej strane patríte."

Novozvolený prezident Peter Pellegrini vo svojom prvom prejave pred Národnou radou SR apeloval na upokojenie vášní a zmierenie v spoločnosti. Podľa jeho slov je atmosféra po atentáte na premiéra Fica ešte horšia a politici sami tento stav nezvrátia. Kľúč k zmene leží v rukách každého občana.

Každý sám za seba, všetci za Slovensko?

Pellegrini vo svojom vystúpení, ktoré bolo spojené s prednesením správy o stave republiky, zdôraznil, že jedinou cestou k zastaveniu šírenia nenávisti je osobná iniciatíva každého jednotlivca. "Ak budeme čakať, že pokoj a slušnosť prídu na Slovensko akosi zhora, budeme, žiaľ, čakať márne," vyhlásil prezident a vyzval občanov, aby svojím správaním, slovami a postojmi prispeli k zmierneniu spoločnosti.

Politické názory vs. Úcta k voličom

Prezident Pellegrini rázne odmietol urážanie ľudí za ich politické presvedčenie. Varoval pred spochybňovaním rozhodnutí voličov len preto, že sa nám nepáčia, a označil súčasnú atmosféru v slovenskej politike za desivo tvrdú a krutú. Podľa jeho slov spoločnosť dosiahla nebezpečnú hranicu rozdelenia, ktorá ohrozuje naše ďalšie spolunažívanie.

Správa Petra Pellegriniho o stave republiky

Správa Petra Pellegriniho o stave republiky

TASR

Médiá pod drobnohľadom

Hlava štátu sa vo svojom prejave venovala aj médiám a ich zodpovednosti za formovanie verejnej mienky. Zdôraznil ich dôležitú úlohu v čase sociálnych sietí a vyjadril obavy z rezignácie niektorých médií na overovanie informácií. "Každý môže do sveta odoslať pravdivú či nepravdivú informáciu a tu z môjho pohľadu novinári často zlyhávajú v pohľade, ako sa k takýmto informáciám či dezinformáciám majú postaviť," povedal Pellegrini a dodal, že médiá by mali fungovať ako filter dôležitých a pravdivých informácií.

Koronakríza: Potrebná analýza, nie plošné odškodňovanie

V závere svojho prejavu prezident vyzval vládu na vypracovanie analýzy riadenia pandémie COVID-19. Cieľom analýzy by malo byť zhodnotenie účinnosti jednotlivých opatrení a identifikácia tých, ktoré boli škodlivé. Pellegrini kritizoval potenciálne plošné odškodnenie osôb, ktoré porušovali protipandemické opatrenia. Podľa neho by takýto krok vyslal nebezpečný signál, že opatrenia netreba dodržiavať. Túto kritiku uviedol v súvislosti so zákonom o tzv. covidových amnestiách, ktorý vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie.

Prezident Peter Pellegrini vo svojom prejave v Národnej rade SR apeloval na vládu, aby pri presadzovaní zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany nezabúdala na dôležitosť partnerstva s Európskou úniou a spojenectva v rámci NATO. Zdôraznil, že Západ má pre Slovensko kľúčový význam.

Západ - kľúčová svetová strana

Pellegrini vo svojej správe o stave republiky pripomenul deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov, ktorá hovorí o presadzovaní suverénnej zahraničnej politiky Slovenska otvorenej na všetky štyri svetové strany. S týmto zámerom sa stotožňuje aj prezident, no zároveň upozornil: "Ale dnes musím z tohto miesta verejne pripomenúť, že jednou zo štyroch svetových strán je stále aj západ a ten sa nesmie z našej zahraničnej politiky vytratiť."

Hospodárske argumenty hovoria jasne

Prezident argumentoval nielen politicky, ale aj ekonomicky. Poukázal na to, že práve z Európskej únie prichádza na Slovensko drvivá väčšina investícií - konkrétne 89 percent. Až 78 percent slovenského vývozu smeruje do členských štátov Únie. "Európska únia je naším hospodárskym, zahraničnopolitickým, hodnotovým a čoraz viac aj bezpečnostným priestorom, ktorý za žiadnych okolností nesmieme opúšťať," zdôraznil Pellegrini.

Záväzky voči EÚ a NATO

Pellegrini pripomenul, že sa traja ústavní činitelia zaviazali podporovať "nespochybniteľné" členstvo Slovenska v EÚ a NATO. Zároveň sa zaviazali podporovať suverénne postoje Slovenska v zahraničnej politike, vrátane tém dôležitých pre skvalitnenie vzájomných vzťahov medzi členskými štátmi Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

Najčítanejšie správy