Parlament pred prázdninami ovládli sporné zákony. Na stole sú prezidentove vetá aj transakčná daň
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Hlas veto prezidenta neprelomí, transakčná daň možno prejde vďaka opozícii. Začala sa schôdza Národnej rady a opäť pútajú pozornosť zákony, na ktorých sa koalícia nedokáže dohodnúť. Na programe je viac ako 150 bodov, niektoré sa posúvajú už celé mesiace. Schôdza bude pokračovať aj v stredu 28. mája.
Poslanci Národnej rady SR sa v utorok (27. 5.) popoludní zišli na poslednom riadnom zasadnutí pred letnými prázdninami. Na programe majú viac než 150 bodov, medzi ktorými figurujú aj dva zákony vrátené prezidentom Petrom Pellegrinim. Ten vystúpi v stredu (28. 5.) so svojou prvou správou o stave republiky od nástupu do funkcie.
Prezident sa rozhodol vetovať novelu zákona o prokurátoroch, konkrétne kvôli úprave výsluhového dôchodku pre generálneho prokurátora. Pellegrini požaduje, aby ho získal len v prípade, že si odslúži celé funkčné obdobie. Odmietol tiež zákon o tzv. "covidových amnestiách", ktorého zámerom bolo plošné odškodnenie všetkých osôb pokutovaných počas pandémie – bez ohľadu na povahu porušeného nariadenia.
"Sme pripravení podporiť veto prezidenta, aby sa výsluhový dôchodok týkal iba radových prokurátorov. Vieme si predstaviť presun hlasovania o covidových amnestiách na september, aby mal Kotlár čas ukázať svoje výsledky," vyjadril sa predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.
Dôležitým bodom schôdze je návrh na zmenu Ústavy SR
Vládna novela má zakotviť binárne chápanie pohlavia ("muž" a "žena"), zaručiť rovnosť odmeňovania medzi pohlaviami a riešiť práva rodičov zasahovať do výchovy detí mimo oficiálneho učiva. Cieľom je aj posilnenie suverenity Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach. SNS navyše navrhuje predĺženie mandátov v samospráve zo štyroch na šesť rokov.
Z dielne rezortu práce sú na programe viaceré zákony. Jedným z nich je novela, ktorá by umožnila odobrať dávky v hmotnej núdzi nezamestnaným, ak odmietnu ponuku primeranej práce. Ďalší návrh sa venuje profesionálnym náhradným rodičom a snaží sa zlepšiť podmienky starostlivosti o zdravotne znevýhodnené deti.
Ministerstvo hospodárstva predkladá rozsiahlu novelu zákona o energetike – zavádza nové pravidlá pre trh s elektrinou a umožní aj zdieľanie elektriny medzi odberateľmi. Školstvo prichádza s návrhom na zvýšenie platov a zavedenie nadtarifných príplatkov za hodnotenie zamestnancov. Environrezort reaguje na výhrady NKÚ úpravami vodného zákona.
SNS navrhuje zrušiť transakčnú daň
A to pre malých podnikateľov a živnostníkov, zároveň žiada, aby Slovensko odmietlo sankcie voči Rusku. Hlas-SD chce zregulovať predaj energetických nápojov.
Andrej Danko transakčnú daň - svojimi slovami - “napálil” do programu napriek tomu, že s partnermi dohodnutý nie je. "Určite to pomôže aspoň časti obyvateľstva a preto to podporíme," vyjadril sa ohľadom návrhu opozičný poslanec Martin Dubéci (PS). Návrh má však podľa Ministerstva financií SR vážne technické a legislatívne nedostatky a navyše môže ohroziť tohtoročný rozpočet a konsolidačné úsilie vlády v budúcich rokoch.
Opozičné strany priniesli vlastné návrhy. PS sa zameralo na odstránenie segregácie vo vzdelávaní, SaS presadzuje návrat tzv. tretích strán vo volebných kampaniach a KDH prichádza s legislatívou k turistickým trasám.
Parlament prerokuje aj mimoriadnu správu verejného ochrancu práv, ktorá upozorňuje na prípady policajného násilia. Súčasťou programu sú aj návrhy na odvolanie viacerých ministrov – Roberta Kaliňáka (Smer-SD), Martiny Šimkovičovej, Tomáša Tarabu (nominanti SNS) a Matúša Šutaja Eštoka (Hlas). Opozícia dokonca podala návrh na vyslovenie nedôvery celej vláde. Rokovať sa bude aj o výročných správach viacerých úradov vrátane NKÚ a komisára pre deti.