Slováci sa po uvoľnení protinákazových opatrení vrhli po pôžičkách na byty

Slováci sa po uvoľnení protinákazových opatrení vrhli po pôžičkách na byty

BRATISLAVA / V júni rástol na Slovensku objem úverov medziročne silným tempom. Ide najmä o pôžičky na bývanie. Ľudia si začali požičiavať opäť hneď potom, ako prestali platiť reštrikčné opatrenia a ekonomika začala jemne naberať dych. Klesli naopak spotrebné úvery. Národná banka však už pred krízou varovala, že sa zadlžujeme prirýchlo. Teraz v kríze si treba dávať pozor dvojnásobne.

Národná banka slovenska začala už predminulý rok varovať, že Slováci sa zadlžujú najrýchlejšie v regióne a pristúpila k reguláciám. Potom prišli korona-opatrenia v marci a apríli, ktoré všetko zmrazili.

"Oproti tomu, čo sme videli na začiatku 2020, tak v marci a apríli nastalo výraznejšie spomalenie," hovorí Marek Ličák z Národnej banky Slovenska.

V máji prišlo potom k postupnému uvoľňovaniu a máme leto, ktoré akékoľvek úverové mrazy zažehnali. Možno až priveľmi. Celkovo vzrástol objem poskytnutých úverov na konci júna skoro na 40 miliárd eur.

"Počas prvého polroka sme zaznamenali pomerne výrazný nárast hypoték," hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. 

Stúpli teda najmä úvery na bývanie a to o 9.6 percenta.

"Ľudia, ktorí odložili otázku bývania počas pandémie, tak odložili túto otázku na neskôr," Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Nedostatok bytov a nízke úrokové sadzby nútia ľudí kupovať drahé nehnuteľnosti a zadlžovať sa. Je nedostatok nájomných bytov a Slováci okrem toho bývajú radi vo vlastnom. Treba byť ale opatrní.

Úverovanie na bývanie vzrástlo medziročne na slovensku skoro o 10%, čo sú silné čísla aj bez krízy a ešte pred ňou NBS varovala, že Slováci hamujte - zadlžujete sa prirýchlo.

Analytik odporúča zadĺžiť sa tak, aby splácanie splátok dovolilo žiť normálny život, inak to bude dlhá, predlhá adrenalínová jazda. Najprv si to skúste na nečisto.

"Vyskúšať si nejaké tri mesiace, či som schopný splácať ten úver, ktorý plánujem si zobrať a keď siahnem na tie úspory, ktoré som si akože odložil, tak už je zle," hovorí Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity.

Okrem toho si zvážte, nakoľko je ohrozená vaša pracovná pozícia z pohľadu korona krízy. Pred úverovými eskamotérmi sa chránia aj banky, ktoré ich tak vlastne chránia aj pred samými sebou. Klesli naopak spotrebné úvery, ľudia tak nenakupujú veci, ktoré až tak nepotrebujú, alebo im nevydržia tak dlho.


Príliš veľkému nárastu hypotekárnych úrokov sa banky snažia zabrániť aj zvýšením úrokovej sadzby:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:25 Deň nezávislosti: Nový útok
12:00 Hry o život
15:00 Miláčikovo
09:35 Skutočné príbehy
10:40 Skutočné príbehy
12:10 Rozpáľ to, šéfe!
09:50 Doktori III.
11:05 Ochrancovia
12:05 Ochrancovia
10:00 Cesta za pokladom
10:15 Labková patrola I.
10:45 Pat a Mat
08:40 Láska bez bariér
10:35 Grace, kněžna monacká
12:30 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část