Clá miešajú burzové karty. Na obzore je obchodná vojna

Clá miešajú burzové karty. Na obzore je obchodná vojna

WASHINGTON/BRUSEL / Donald Trump zamiešal burzovými kartami. Rozhodnutie amerického prezidenta o zvýšení cla na hliník a oceľ, ktoré uplatnil pre Európsku úniu, Mexiko, či Kanadu spôsobilo, že investori sa zbavujú akcií známych amerických značiek. Ale naopak, iné sa nakupujú. Čo môže znamenať prípadná trvalá obchodná vojna pre naše proexportné Slovensko?

Na Trumpovo rozhodnutie reagovali aj akcie legendárnych amerických motocyklov. Na obzore je obchodná vojna vzájomných protiopatrení. "Ich akcie výrazne reagovali. Harley davidson klesla, kedže sa čakalo, že EÚ zavedie sankcie na tieto výrobky," vysvetľuje analytik Stanislav Pánis. 

Trhy tak zareagovali v predstihu na hrozby Bruselu. Na zozname sa nachádzajú aj brusnice, burbon, kukurica, či arašidové maslo. O tri percentá sa prepadli aj akcie firmy Campbell, ktorá vyrába polievky.

Niektoré si pohoršili a šli dole a naopak, niektoré najmä americké oceliarske šli raketovo hore. Naopak až sedem percent si pripísali akcie US Steel po tom, čo európskym oceliarom Trump privrel dvere. "Zavedenie ciel zlepší jeho konkurencieschopnosť na USA trhu," tvrdí Pánis. Ak bude obchodná vojna pokračovať, situácia sa môže zhoršiť. "Môže to následne aj spomaliť aj tempo ekonomického rastu vo svete a tým pádom aj na Slovensku, keďže sme otvorená ekonomika," dodáva Pánis. 

Zatiaľ to ani nevyzerá, žeby sa obe strany chystali zakopať colnú sekeru vojny. "Naša ponuka bola, otočte tú zbraň od nás, sedíme tu spolu ako rovní priatelia. Momentálne sú však tieto dvere zatvorené," uviedla európska komisárka pre obchod, Cecilia Malmströmová. Trump zase plní svoje predvolebné sľuby a hovorí o tom, že clá sú dlhodobo nespravodlivo nastavené voči Američanom. "Mám rád voľný obchod, ale chcem spravodlivý obchod, minimálne pre našich pracovníkov a naše spoločnosti."

Pozrite si súvisiacu archívnu reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Mechanik zabijak 2
22:40 Periskop hore a dole
00:50 Noviny TV JOJ
20:45 Neriadená strela
22:50 Mesto 44
01:40 Smrť jej pristane
20:10 Myšlienky vraha VII.
21:00 Myšlienky vraha VII.
22:00 INKOGNITO
20:25 Robošváb IV.
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
20:15 Gun Shy - Hrdina náhodou
21:55 Otcové a dcery
23:45 Jako ty