Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Do obehu ide nová 50 eurovka
Zdielať na

Do obehu ide nová 50 eurovka

BRATISLAVA / Vylepšená a bezpečnejšia bude nová 50 eurová bankovka, ktorá sa dostane v utorok do obehu v eurozóne - teda aj na Slovensku. Má byť ľahšie čitateľná pre nevidomých, a ťažšie falšovateľná pre podvodníkov.

V starej mene mala hodnotu cez 1 500 korún, no poteší aj teraz. Kým na Slovensku Národná banka predviedla novú 50 eurovku v pondelok, v Nemecku už 16. marca. "Najväčšia zmena je v číslici 50. Je to výborne spracované a keď bankovkou pohnete mení sa jej farba zo smaragdovozelenej na tmavomodrú. Ľudia to už poznajú z 20, 10 a 5 eurovky," pochvaľuje si novú bankovku Carl Ludwig Thiele z AT Bundesbank.

Nová bankovka začína platiť 4. apríla. Jej pravosť si môžete skontrolovať pohľadom proti svetlu, hmatom alebo naklonením. "Je zo 100 percentnej bavlny. Tento papier je na dotyk pevný a pružný," opisuje kvalitu materiálu expert ochrany platidiel NBS, Peter Jarabek.

Bankovka má mnoho ochranných znakov, patrí totiž medzi najfalšovanejšie bankovky. Jej výrobná hodnota je približne 7 centov, a bude ňou platiť cez 330 miliónov ľudí v 19 krajinách eurozóny. Už sa tlačí.  "Bolo ich vyrobených 5,4 miliard v 9  tlačiarňach," upresňuje počty Andrej Slížik, riaditeľ odboru riadenia peňažnej hotovosti NBS.

50 eurovka nie je prvá z novej sady nazvanej Európa. Za sebou to už majú 5 až 20 eurová bankovka. Zmeny budú ešte pokračovať, ale nie pri všetkých. "Najbližšie sú na rade 100 a 200 eurová bankovka. Podľa ECB by sa mali do obehu dostať v roku 2018. Európska centrálna banka zároveň rozhodla, že už nebude vydávať nové 500 eurové bankovky," upresňuje plány ECB Thiele.

Všetky bankovky zo starej sady platia naďalej bez časového obmedzenia. 

Súvisiace články

Najčítanejšie