Šefčovič opäť vyráža na turné po EÚ, vysvetľovať bude energetickú úniu

01.02.2017 13:11 Noviny.sk Ekonomika

Šefčovič opäť vyráža na turné po EÚ, vysvetľovať bude energetickú úniu

BRATISLAVA / Slovenský eurokomisár zodpovedný za vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič sa chystá na ďalšie turné po štátoch Európskej únie.

Komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete upozornil, že Európa je na dobrej ceste k naplneniu svojich cieľov v oblasti klímy a energetiky vytýčených na obdobie do roku 2020.

„Aj napriek súčasným geopolitickým neistotám si razí cestu vpred v ústrety čistej energii. Neexistuje žiadna iná alternatíva. Fakty hovoria samé za seba: energia z obnoviteľných zdrojov je teraz nákladovo konkurencieschopná a niekedy dokonca aj lacnejšia než fosílne palivá, zamestnáva viac ako milión ľudí v Európe, priťahuje viac investícií než mnohé iné odvetvia a vďaka nej sa naše výdavky za dovoz fosílnych palív znížili o 16 miliárd eur,“ dodal Cañete.

Miguel Arias Cañete, Komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete, Komisár pre oblasť klímy a energetiky

Ako ďalej uviedol Šefčovič, Energetická únia nie je iba o energii a klíme, ale jej zámerom je aj urýchliť zásadnú modernizáciu celého hospodárstva Európy tak, aby bolo nízkouhlíkové a efektívne, a aby táto modernizácia bola sociálne spravodlivá. „Takisto by sme mali posilniť vonkajší rozmer energetickej únie s cieľom posilniť vedúcu úlohu EÚ v celosvetovom meradle,“ myslí si Šefčovič.

Minulý rok bol pre energetickú úniu rokom, v ktorom sa vízia rámcovej stratégie pre Energetickú úniu vo väčšej miere premietla do konkrétnych legislatívnych a nelegislatívnych iniciatív. „V rýchlo sa meniacom geopolitickom prostredí je úspešná energetická únia nevyhnutná na ochranu dlhodobých hospodárskych záujmov a blahobytu Európy a Európanov. Preto sa v posledných mesiacoch práca na Energetickej únii sústreďovala na diplomatické rokovania v oblasti energetiky, ktoré mali za cieľ posilniť bezpečnosť dodávok energie, rozšíriť vývoz nízkouhlíkových technologických riešení EÚ a podporiť priemyselnú konkurencieschopnosť' Európy,“ konštatoval Šefčovič.

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:00 NOVÁ ZÁHRADA
05:40 DEDIČSTVO
07:20 Panelák VIII.
05:35 Dovidenia, stará mama! II.
06:10 POLICAJTI V AKCII
07:15 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:10 Cesta domů
06:55 Bláznivé námluvy
08:45 Martin a Venuše