Premiér Fico: Slovensko hľadá dohodu s EK ohľadom dodávok plynu z Ruska
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Premiér Fico: Slovensko hľadá dohodu s EK ohľadom dodávok plynu z Ruska
BRATISLAVA / Premiér Robert Fico podmieňuje podporu 18. balíka protiruských sankcií dohodou s Európskou komisiou, ktorá by Slovensko ochránila pred negatívnymi dopadmi zastavenia dodávok ruského plynu. Bratislava sa obáva nárastu cien, nedostatku plynu a kompenzácie škôd po plánovanom ukončení odberu ruského plynu od 1. januára 2028.
Hlasovanie podmienené dohodou s EK
Slovensko naďalej odmieta podporiť 18. balík protiruských sankcií Európskej únie a trvá na svojich podmienkach. Ako premiér Fico uviedol na sociálnej sieti vo štvrtok, vláda hlasovanie podmieňuje vyriešením obáv, ktoré sa týkajú ceny plynu, jeho dostatku a kompenzáciou škôd, ktoré by vznikli zastavením toku ruského plynu po roku 2028.
"Slovensko je suverénna krajina a nemôžem dovoliť, aby zbytočné ideologické gestá, ako je zastavenie ruského plynu, spôsobovali našej krajine obrovské škody," vyhlásil premiér.
Snaha o kompromis s Bruselom
Napriek odmietavému postoju premiér Fico naznačil, že hľadanie dohody s Európskou komisiou prebieha. "Áno, musím uznať, že Európska komisia sa snaží nájsť riešenie pre Slovensko. V niektorých otvorených témach sa blížime k dohode, v niektorých sme ešte ďaleko," dodal. V minulom týždni Slovensko navštívila delegácia EK, ktorá rokovala so zástupcami štátu aj podnikateľov o plánoch na ukončenie odberu ruských energií.
Kritika zo zahraničia
Odmietavý postoj Slovenska k novému sankčnému balíku voči Rusku vyvolal v minulých dňoch kritiku zo strany niektorých zahraničných politikov. Premiér Fico však zdôraznil, že Slovensko nemôže pracovať pod tlakom a v atmosfére silných vyhlásení. Veľvyslanec SR v Bruseli dostal v stredu (9. 7.) inštrukciu 18. sankčný balík nepodporiť.
Fico tiež pripomenul, že hoci je Slovensko členom EÚ a NATO, nebude so všetkým súhlasiť len preto, aby nevybočovalo z radu. Žiada rešpektovanie suverénnych záujmov Slovenskej republiky.