Po materskej dovolenke mení prácu viac ako polovica žien
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Po materskej dovolenke mení prácu viac ako polovica žien
BRATISLAVA / Dlhá materská dovolenka a návrat do práce bývajú pre mnohé ženy náročné obdobie. Prieskum ukázal, že viac ako polovica z nich po návrate mení zamestnávateľa. Čo je za tým?
Prekážky pri návrate do práce: Od stráženia detí po flexibilitu
Prieskum Občianskeho združenia Akčné ženy priniesol zaujímavé zistenia o tom, ako vyzerá návrat do práce po materskej či rodičovskej dovolenke. Z celkového počtu 306 respondentov (92 % žien a 8 % mužov) vyplynulo, že až 52 % žien po materskej dovolenke zmení zamestnávateľa. U toho pôvodného ostáva len 33 %.
Podľa zistení združenia, za touto skutočnosťou stojí niekoľko prekážok:
- Problémy so strážením detí (60 %): Zabezpečiť starostlivosť o dieťa je často finančne aj organizačne náročné.
- Nedostatočná flexibilita zamestnávateľa (57 %): Možnosť prispôsobiť pracovný čas potrebám rodiny je pre mnohých rodičov kľúčová, no nie vždy sa s ňou stretávajú.
- Chýbajúca podpora zo strany zamestnávateľa (43 %): Rodičia očakávajú, že im zamestnávateľ vyjde v ústrety a poskytne im podporu v náročnom období.
- Nedostatok miest v škôlkach a jasliach: Obmedzená kapacita predškolských zariadení sťažuje rodičom skorý návrat do práce.
- Finančné dôvody: Náklady spojené so starostlivosťou o dieťa môžu byť vysoké, a preto sa rodičia rozhodujú pre dlhšiu dovolenku.
Dĺžka materskej dovolenky a jej vplyv na kariéru
Prieskum tiež ukázal, že 28 % žien zostáva na plnej materskej dovolenke celé tri roky. Až 34 % rodičov strávilo na materskej, resp. rodičovskej dovolenke viac ako 3,5 roka, často z dôvodu starostlivosti o viaceré deti. Ďalších 21 % bolo na dovolenke v rozmedzí od dva a pol do troch rokov.
Dlhá pauza v práci však môže mať negatívny dopad na kariéru. Mnohí ľudia ju vnímajú ako ekonomickú brzdu, keďže neskorší návrat do práce odsúva aj kariérny postup.
Riešenie: Flexibilita a firemné škôlky
Podľa prieskumu je pre rodičov dôležitá flexibilita a podpora od zamestnávateľa. Možnosť pracovať z domu by uvítalo 64 % opýtaných, skrátený úväzok 59 % a 58 % by preferovalo možnosť postupného odchodu detí do škôlky. Vyše 40 % by privítalo aj možnosť umiestniť dieťa do firemných jaslí alebo škôlky.
Zakladateľka OZ Martina Novotná dodáva: „V západných krajinách často vidíte, že partneri využívajú flexibilné modely a štáty investujú do kvalitnejších škôlok a jaslí, čo umožňuje skorší návrat po materskej dovolenke matky aj otca.“
Reálne čísla:
- Flexibilný pracovný čas má v súčasnosti 52 % respondentov.
- Prácu z domu** využíva 45 % opýtaných.
- Plný úväzok** preferuje 38 %.
- 80-percentný úväzok by uprednostnilo 32 % respondentov.
Pre 16 % opýtaných je riešením začatie podnikania kvôli nedostatku flexibility v práci, potrebe byť viac s deťmi alebo nespokojnosti s predchádzajúcim zamestnávateľom. Celkovo 12 % žien vychováva deti ako jednorodič.