Polojasno
18°
Bratislava
Lujza
9.7.2025
Po materskej dovolenke mení prácu viac ako polovica žien
Zdielať na

Po materskej dovolenke mení prácu viac ako polovica žien

Archívne video Archívna reportáž

Po materskej dovolenke mení prácu viac ako polovica žien

BRATISLAVA / Dlhá materská dovolenka a návrat do práce bývajú pre mnohé ženy náročné obdobie. Prieskum ukázal, že viac ako polovica z nich po návrate mení zamestnávateľa. Čo je za tým?

Prekážky pri návrate do práce: Od stráženia detí po flexibilitu

Prieskum Občianskeho združenia Akčné ženy priniesol zaujímavé zistenia o tom, ako vyzerá návrat do práce po materskej či rodičovskej dovolenke. Z celkového počtu 306 respondentov (92 % žien a 8 % mužov) vyplynulo, že až 52 % žien po materskej dovolenke zmení zamestnávateľa. U toho pôvodného ostáva len 33 %.

Podľa zistení združenia, za touto skutočnosťou stojí niekoľko prekážok:

  • Problémy so strážením detí (60 %): Zabezpečiť starostlivosť o dieťa je často finančne aj organizačne náročné.
  • Nedostatočná flexibilita zamestnávateľa (57 %): Možnosť prispôsobiť pracovný čas potrebám rodiny je pre mnohých rodičov kľúčová, no nie vždy sa s ňou stretávajú.
  • Chýbajúca podpora zo strany zamestnávateľa (43 %): Rodičia očakávajú, že im zamestnávateľ vyjde v ústrety a poskytne im podporu v náročnom období.
  • Nedostatok miest v škôlkach a jasliach: Obmedzená kapacita predškolských zariadení sťažuje rodičom skorý návrat do práce.
  • Finančné dôvody: Náklady spojené so starostlivosťou o dieťa môžu byť vysoké, a preto sa rodičia rozhodujú pre dlhšiu dovolenku.

Dĺžka materskej dovolenky a jej vplyv na kariéru

Prieskum tiež ukázal, že 28 % žien zostáva na plnej materskej dovolenke celé tri roky. Až 34 % rodičov strávilo na materskej, resp. rodičovskej dovolenke viac ako 3,5 roka, často z dôvodu starostlivosti o viaceré deti. Ďalších 21 % bolo na dovolenke v rozmedzí od dva a pol do troch rokov.

Dlhá pauza v práci však môže mať negatívny dopad na kariéru. Mnohí ľudia ju vnímajú ako ekonomickú brzdu, keďže neskorší návrat do práce odsúva aj kariérny postup.

Riešenie: Flexibilita a firemné škôlky

Podľa prieskumu je pre rodičov dôležitá flexibilita a podpora od zamestnávateľa. Možnosť pracovať z domu by uvítalo 64 % opýtaných, skrátený úväzok 59 % a 58 % by preferovalo možnosť postupného odchodu detí do škôlky. Vyše 40 % by privítalo aj možnosť umiestniť dieťa do firemných jaslí alebo škôlky.

Zakladateľka OZ Martina Novotná dodáva: „V západných krajinách často vidíte, že partneri využívajú flexibilné modely a štáty investujú do kvalitnejších škôlok a jaslí, čo umožňuje skorší návrat po materskej dovolenke matky aj otca.“

Reálne čísla:

  • Flexibilný pracovný čas má v súčasnosti 52 % respondentov.
  • Prácu z domu** využíva 45 % opýtaných.
  • Plný úväzok** preferuje 38 %.
  • 80-percentný úväzok by uprednostnilo 32 % respondentov.

Pre 16 % opýtaných je riešením začatie podnikania kvôli nedostatku flexibility v práci, potrebe byť viac s deťmi alebo nespokojnosti s predchádzajúcim zamestnávateľom. Celkovo 12 % žien vychováva deti ako jednorodič.

Najčítanejšie správy