Skoro jasno
25°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Na Slovensku chýbajú kvalifikovaní pracovníci, školy produkujú teoretikov
Zdielať na
Ekonomika

Na Slovensku chýbajú kvalifikovaní pracovníci, školy produkujú teoretikov

BRATISLAVA / Na Slovensku chýba 12 až 14 tisíc kvalifikovaných pracovníkov automobilového priemyslu. Bitka o vyškolených zamestnancov sa bude stupňovať. Lenže slovenské školy namiesto ľudí do praxe produkujú teoretikov pre úrady práce. Združenie automobilového priemyslu sa po spustení duálneho systému vzdelávania tentokrát zameralo na vysokoškolákov.

S príchodom ďalšej automobilky na Slovensko vzrástol tlak na kvalifikovanú pracovnú silu. Priemysel preto apeluje na vzdelávací systém, ktorý produkuje veľký počet absolventov vysokých škôl.

V novej automobilke bude problém obsadiť pracovné pozície. "Bude mať ťažkú pozíciu nájsť nových ľudí," konštatuje riaditeľka portálu Profesia.sk Ivana Molnárová. "Kandidátov je stále menej a kvalita pokrivkáva," dodáva Molnárová.

"Problém vidím na technických odborných školách, ktoré produkujú teoreticky zdatných absolventov, ale s nedostatočnou praxou," vysvetľuje Erick Reuting z Volkswagen Slovakia.

Tridsať percent

Alarmujúci je fakt, že až 30 percent vysokoškolákov do 29 rokov končí bez uplatnenia na úrade práce.

V tejto súvislosti spustil v spolupráci so šiestimifakultami pilotný projekt SPICE, ktorý má dať odbornému vzdelávaniu potrebný význam.

"Študenti vysokých škôl v iných krajinách majú povinnú prax minimálne jeden semester. Na Slovensku sú to dva týždne. My preto požadujeme, aby tá prax bola ak nie semester, tak minimálne trojmesačná povinná súvislá prax počas štúdia," ozrejmuje viceprezident Zväzu automobilového priemyslu na Slovensku Jaroslav Holeček.

"Ušetríme tým aj nejaké náklady a čas na jeho doškolenie a prípravu pre budúce povolanie," dodáva zástupkyňa trnavskej automobilky Daniela Schweizer.

Chýba kvalita

Automobilky pôsobiace na Slovensku prirovnávajú stav na našom trhu práce k situácii v hokeji, kde sme dlhé roky spali a v súčasnosti nám chýbajú nielen hráči, ale aj potrebná kvalita.

"Žiaci 20 rokov nemali technickú výchovu, nepoznajú čo je to pilník a nevedia, ako sa pracuje s kovom," konštatuje Michal Kováč zo ZF Košice.

Na Slovensku chýbajú kvalifikovaní pracovníci automobilového priemyslu, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie