Študenti už nebudú praxovať zadarmo! Teda, niektorí áno...

Študenti už nebudú praxovať zadarmo! Teda, niektorí áno...

BRATISLAVA / Za eurofondy budú chodiť slovenskí študenti na prax! Európska únia chce týmto spôsobom znižovať obrovskú nezamestnanosť mladých. Tisícky vysokoškolákov majú totiž plnú hlavu poučiek a teórií, ale pre zamestnávateľov sú nepoužiteľní. Prví študenti pôjdu na takúto prax už na budúci mesiac. A očakáva sa veľká bitka o miesta. Prax vo firme bude totiž platená.

K dispozícii je 17 miliónov eur

Európska únia podáva absolventom vysokých škôl pomocnú ruku. Z eurofondov im totiž chce zaplatiť potrebnú prax. K dispozícii je 17 miliónov eur. Prvá vlna náborov po vysokých školách sa začína už na budúci mesiac.

Šancu ale dostanú len tí najlepší z najlepších. Prihlásených študentov bude musieť odobriť ich učiteľ. Školy totiž nechcú do firiem posielať "lajdákov." "Do dlhodobých praxí 96 hodín na polrok sa bude môcť zapojiť 350 študentov a do krátkodobých praxí 3 000 študentov," hovorí Katarína Lepiešová z Ústavu informácií a prognóz školstva.

Smolu majú tí, čo študujú v Bratislave

Smolu majú však študenti z Bratislavského kraja. Na nich sa eurofondy nevzťahujú a tak sa musia spoliehať sami na seba. Študenti z bratislavských škôl tak teraz môžu svojim kolegom zo zvyšku Slovenska len závidieť.

Študujete strojarinu? Budete môcť praxovať v automobilke. Vybrali ste si IT technológie? Učiť sa pôjdete do firiem na vývoj softvérov. Praxou v slovenských firmách sa však všetko ešte nekončí. Tí, ktorí budú vo svojom fachu naozaj dobrí, pocestujú do zahraničia. A ešte za to dostanú aj peniaze.

"Tých 30 najlepších študentov budú mať potom platenú prax v zahraničí počas školy," hovorí dekan Slovenskej technickej univerzity Ľubomír Šooš.

Téme sa venuje reportér Adam Zavřel. INFORMÁCIE ONLINE TU.

Zdroj: ISIFA/ilustračná

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

17:25 ŠETRÍME SPOLU ZEM
17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:00 Simpsonovci III.
17:30 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas II.
18:30 TIPOS INFO
16:55 Kosti VIII.
17:50 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
17:25 Ovečka Shaun II.
17:35 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
16:15 Moje druhá šance
18:05 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
20:15 FILM MĚSÍCE: PREMIÉRA: Kincsem – stávka na pomstu