Študenti už nebudú praxovať zadarmo! Teda, niektorí áno...

Študenti už nebudú praxovať zadarmo! Teda, niektorí áno...

BRATISLAVA / Za eurofondy budú chodiť slovenskí študenti na prax! Európska únia chce týmto spôsobom znižovať obrovskú nezamestnanosť mladých. Tisícky vysokoškolákov majú totiž plnú hlavu poučiek a teórií, ale pre zamestnávateľov sú nepoužiteľní. Prví študenti pôjdu na takúto prax už na budúci mesiac. A očakáva sa veľká bitka o miesta. Prax vo firme bude totiž platená.

K dispozícii je 17 miliónov eur

Európska únia podáva absolventom vysokých škôl pomocnú ruku. Z eurofondov im totiž chce zaplatiť potrebnú prax. K dispozícii je 17 miliónov eur. Prvá vlna náborov po vysokých školách sa začína už na budúci mesiac.

Šancu ale dostanú len tí najlepší z najlepších. Prihlásených študentov bude musieť odobriť ich učiteľ. Školy totiž nechcú do firiem posielať "lajdákov." "Do dlhodobých praxí 96 hodín na polrok sa bude môcť zapojiť 350 študentov a do krátkodobých praxí 3 000 študentov," hovorí Katarína Lepiešová z Ústavu informácií a prognóz školstva.

Smolu majú tí, čo študujú v Bratislave

Smolu majú však študenti z Bratislavského kraja. Na nich sa eurofondy nevzťahujú a tak sa musia spoliehať sami na seba. Študenti z bratislavských škôl tak teraz môžu svojim kolegom zo zvyšku Slovenska len závidieť.

Študujete strojarinu? Budete môcť praxovať v automobilke. Vybrali ste si IT technológie? Učiť sa pôjdete do firiem na vývoj softvérov. Praxou v slovenských firmách sa však všetko ešte nekončí. Tí, ktorí budú vo svojom fachu naozaj dobrí, pocestujú do zahraničia. A ešte za to dostanú aj peniaze.

"Tých 30 najlepších študentov budú mať potom platenú prax v zahraničí počas školy," hovorí dekan Slovenskej technickej univerzity Ľubomír Šooš.

Téme sa venuje reportér Adam Zavřel. INFORMÁCIE ONLINE TU.

Zdroj: ISIFA/ilustračná

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

09:15 Súdna sieň
10:20 POLICAJTI V AKCII
11:20 DIVOKÉ KONE
09:25 Simpsonovci XXIV.
10:25 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
12:10 Mutanti
08:15 Panelák
09:40 Policajt z L.A.
10:55 JAG IV.
09:30 Knihy od Stonožky
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
09:10 Mé potrhlé já
10:45 Jmenuji se Jerry
12:35 Hrdinové ohně