Študenti už nebudú praxovať zadarmo! Teda, niektorí áno...

Študenti už nebudú praxovať zadarmo! Teda, niektorí áno...

BRATISLAVA / Za eurofondy budú chodiť slovenskí študenti na prax! Európska únia chce týmto spôsobom znižovať obrovskú nezamestnanosť mladých. Tisícky vysokoškolákov majú totiž plnú hlavu poučiek a teórií, ale pre zamestnávateľov sú nepoužiteľní. Prví študenti pôjdu na takúto prax už na budúci mesiac. A očakáva sa veľká bitka o miesta. Prax vo firme bude totiž platená.

K dispozícii je 17 miliónov eur

Európska únia podáva absolventom vysokých škôl pomocnú ruku. Z eurofondov im totiž chce zaplatiť potrebnú prax. K dispozícii je 17 miliónov eur. Prvá vlna náborov po vysokých školách sa začína už na budúci mesiac.

Šancu ale dostanú len tí najlepší z najlepších. Prihlásených študentov bude musieť odobriť ich učiteľ. Školy totiž nechcú do firiem posielať "lajdákov." "Do dlhodobých praxí 96 hodín na polrok sa bude môcť zapojiť 350 študentov a do krátkodobých praxí 3 000 študentov," hovorí Katarína Lepiešová z Ústavu informácií a prognóz školstva.

Smolu majú tí, čo študujú v Bratislave

Smolu majú však študenti z Bratislavského kraja. Na nich sa eurofondy nevzťahujú a tak sa musia spoliehať sami na seba. Študenti z bratislavských škôl tak teraz môžu svojim kolegom zo zvyšku Slovenska len závidieť.

Študujete strojarinu? Budete môcť praxovať v automobilke. Vybrali ste si IT technológie? Učiť sa pôjdete do firiem na vývoj softvérov. Praxou v slovenských firmách sa však všetko ešte nekončí. Tí, ktorí budú vo svojom fachu naozaj dobrí, pocestujú do zahraničia. A ešte za to dostanú aj peniaze.

"Tých 30 najlepších študentov budú mať potom platenú prax v zahraničí počas školy," hovorí dekan Slovenskej technickej univerzity Ľubomír Šooš.

Téme sa venuje reportér Adam Zavřel. INFORMÁCIE ONLINE TU.

Zdroj: ISIFA/ilustračná

Zdroj: noviny.sk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

17:45 NAŠI IV.
18:20 NAŠI IV.
19:00 Krimi
16:40 Môj bratranec Vinny
19:15 Simpsonovci XXVIII.
19:45 KINOSÁLA
17:40 Nákupné maniačky
18:50 Nákupné maniačky
20:10 Myšlienky vraha V.
18:15 Požiarnik Sam IX.
18:30 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
18:40 Knihy od Stonožky
17:55 Touha zvítězit
20:15 Plán pomsty
21:55 Vzkaz v láhvi