Jasno
22°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Začať podnikať bude oveľa ľahšie. Zaplatíte len euro
Zdielať na
Ekonomika

Začať podnikať bude oveľa ľahšie. Zaplatíte len euro

BRATISLAVA / Čaká nás prelom v podnikaní. V celej Európskej únii si budete môcť založiť svoju vlastnú firmu a okamžite začať podnikať. Bude vás to stáť jedno euro.

Zakladanie jednoeurovej alebo jednoosobovej sročky bude znamenať koniec nekonečnej byrokracie a navštevovania úradov. Všetko vybavíte cez internet a z pohodlia vášho domova. Celé to bude trvať iba niekoľko minút

To, čo v USA funguje už dlhé roky, tak postupne prichádza aj do Európy.

"Je to dobrá pomôcka najmä pre mladých ľudí, ktorí sa po škole rozhodujú, čo budú robiť, a keď chcú realizovať svoje nápady, tak niet lepšej pomoci ako odstrániť im bariéry pre to, čo chcú robiť," vysvetľuje europoslanec Ivan Štefanec.

Jednoducho si založíte firmu a svoj produkt budete môcť bez problémov predávať kdekoľvek v Únii.

Má to háčik

Jednoosobová sro-čka sa pritom dá založiť už teraz. To súčasné nastavenie má ale podľa odborníkov jeden háčik.

"Je to zdĺhavejšie, ale najmä je problém v tom, že v rámci dodatočnej administratívy ako aj doplňovania základného imania, je to oveľa komplikovanejšie, než založenie štandardnej spoločnosti," vysvetľuje ekonomický poradca Rudolf Bíro.

"Je tu veľa kreatívnych ľudí, veľa ľudí, ktorí dokážu vymyslieť inovácie, ale často im práve byrokracia potom zabráni to rozbehnúť," hovorí Peter Kremský z podnikateľskej aliancie Slovenska.

Bude to hračka

Do Európy, a teda aj na Slovensko, tak prichádzajú úplne nové typy spoločností, ktoré majú byť jednoduché, prevratné a založiť si ich bude v podstate hračka.

V súčasnosti už návrh prešiel výborom v europarlamente, odhlasovať ho ešte budú musieť europoslanci.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie