Zatiahnuté
Bratislava
Edmund
1.12.2022
Fico dáva podmienky Talianom: Najskôr dostavajte Mochovce
Zdielať na

Fico dáva podmienky Talianom: Najskôr dostavajte Mochovce

BRATISLAVA / Posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach by mohlo byť z pohľadu potreby dodatočných zdrojov lacnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Naznačil to minister financií Peter Kažimír po stredajšom rokovaní vlády. Taliansky Enel pritom ponúka na predaj svoj 66-percentný podiel v elektrárňach a konkrétne ponuky očakáva už začiatkom mája.

"Názor na to, akú hodnotu by mal mať taký alebo onaký podiel, sú rôznorodé. V mojom hodnotení sa hodnota tejto firmy blíži k nule z pohľadu toho, aké má záväzky," povedal minister financií Peter Kažimír novinárom.

V súvislosti s prípadným posilnením pozície štátu v elektrárňach sa pritom spomína predovšetkým využitie výnosov z predaja štátneho podielu v Slovak Telekome, ktorý sa už na burzách rozbehol. Podľa ponukových cien by tento výnos mal dosiahnuť 750 miliónov eur až 1 miliardu.

Rovnako v tejto súvislosti Kažimír naznačil, že prípadné navýšenie podielu štátu v elektrárňach by z tejto sumy zrejme veľa neukrojilo. "Sám predpokladám, že výnos z predaja telekomu bude oveľa väčší ako akékoľvek iné nároky. U mňa stále platí preferencia ako ministra financií, použitie výnosov z predaja Slovak Telekomu na zníženie dlhu, to potvrdzujem," uviedol Kažimír.

Prioritou Mochovce

Podľa ministra financií je však v súčasnej situácii prioritou dostať pod kontrolu dostavbu atómovej elektrárne v Mochovciach. "My sme dali jasne najavo, že sa nám nepáči avizovaný odchod talianskeho Enelu z fabriky, ktorá má rozostavanú atómovú elektráreň na našom území," tvrdí.

Štát podľa Kažimíra v tejto situácii, kedy je dostavba atómovej elektrárne v Mochovciach v záverečnej etape, nemôže akceptovať ani príchod akéhokoľvek nového akcionára. "Nie je pre nás prijateľné, aby nám sem vbehol akýkoľvek akcionár bez toho, aby sme sa my k tomu vedeli vyjadriť," hovorí. Zároveň však pripomenul, že štát predkupné právo na akcie Enelu v Slovenských elektrárňach nemá.

Vstup do predaja Slovenských elektrární

Aktívny vstup Slovenska do predaja Slovenských elektrární pritom po stredajšom stretnutí so šéfom talianskeho Enelu Francescom Staracem potvrdil premiér Robert Fico.

"Oznámil som pánovi Staracemu, že vláda SR vstúpi do procesu rozhovorov so spoločnosťou Enel s cieľom posilniť pozície Slovenskej republiky v Slovenských elektrárňach. Chceme vrátiť štát v Slovenských elektrárňach do postavenia, ktoré mu patrí,“ povedal Fico.

Podľa predsedu vlády štát bude mať záujem minimálne o 17-percentný podiel z celkového 66 percentného podielu predávaného talianskou spoločnosťou Enel. Samozrejmosťou je podľa neho aj získanie manažérskej kontroly. Štát má v súčasnosti v elektrárňach 34 percentný podiel, po kúpe spomínaného 17 percentného podielu by sa štát stal majoritným akcionárom. Vláda bude podľa Fica pozorne sledovať, s akými ponukami prídu iní záujemcovia. Od nich očakáva Enel podanie ponúk do 9. mája.

Šéf Enelu Francesco Starace nevidí v plánoch slovenskej vlády problém. "Je to jedno z riešení, nie je však jediné. Áno máme právo predať tento podiel. Bolo to uznané na stretnutí s premiérom. Je dobrá myšlienka, že sa do toho zapojí vláda. Je potom na vláde, ako sa rozhodne. V prvom rade chceme dokončiť proces obdržania formálnych ponúk a potom zhodnotíme s druhým akcionárom Slovenských elektrární, aké riešenie by bolo najlepšie," povedal po rokovaní s premiérom Starace.

Podľa neho sa môže stať, že Enel predá len časť ponúkaných akcií Slovenských elektrární a zvyšok si ponechá. "Bude záležať, aké ponuky dostaneme. Počas tohto roka sa pokúsime predať prvú tranžu Slovenských elektrární," dodal Starace.

Mesiace na rokovanie

Premiér naďalej tvrdí, že jeho vláda nebude s Enelom v predaji ich 66  percentného podielu spolupracovať. Aspoň do doby, kým sa Taliani nezaviažu, že zabezpečia dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

"Potrebujeme pár týždňov, možno mesiacov na rokovania. Potrebujeme mať stopercentnú istotu, že talianska spoločnosť Enel pri akýchkoľvek pokusoch predať svoj podiel v elektrárňach si ponechá plnú zodpovednosť za dostavbu Mochoviec,“ zdôraznil Fico.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Pozrite si priloženú reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie