Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Slovensku prepadnú eurofondy, prídeme o miliardu eur, tvrdia analytici
Zdielať na
Ekonomika

Slovensku prepadnú eurofondy, prídeme o miliardu eur, tvrdia analytici

BRATISLAVA/BRUSEL / Slovensku sa zrejme nepodarí vyčerpať všetky pridelené eurofondy. Analytici hovoria o tom, že nenávratne by sme mohli stratiť až miliardu. Brusel nám pridelil na končiace sa obdobie 11,5 miliardy eur.

"Ani jedna vláda od roku 2007 nedokázala zabezpečiť, aby sa eurofondy dostali do regiónov, aby sa efektívne vyčerpali, aby sa na Slovensku realizovali kvalitné projekty. Domnievam sa, že prepadne viac ako miliarda eur," vysvetľuje odborník na eurofondy Ján Rudolf.

Čerpať eurofondy zo starého obdobia môžeme len do konca roka. Ak peniaze nevyužijeme, nenávratne prepadnú do pokladne Európskej únie.

"Dosiahli sme stopercentnú zazmluvnenosť, to znamená, že naše eurofondy sú zakontrahované so všetkými prijímateľmi na sto percent," tvrdí minister životného prostredia Peter Žiga.

Len šesťdesiatosem percent

Ministri síce peniaze s mestami a obcami zazmluvnia, lenže tí ich nevyužijú. Vinu hádžu ministri hlavne na starostov a primátorov.

"Dnes je čerpanie asi na úrovni 68 percent," uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Podľa jeho slov je ale zazmluvnenosť stopercentná.

Neminieme miliardy

Na obdobie rokov 2007 až 2013 dostalo Slovensko 11,5 miliardy eur, ktoré môžeme čerpať do konca tohto roku. Podľa analytikov sa ich minúť nepodarí.

"Čo majú eurofondy priniesť, sme prosto nejakým spôsobom prepásli a už je to nenávratne preč," uzavrel Rudolf.

Slovensko môže prísť o miliardy eur:

Súvisiace články

Najčítanejšie