Kríza postihne automobilový priemysel, rast bude pomalší

Kríza postihne automobilový priemysel, rast bude pomalší

BRATISLAVA / Automobilový trh ťahá slovenské hospodárstvo a to aj napriek pretrvávajúcej kríze. Podľa štúdií auto-moto by mal priemysel ale rásť pomalšie.

Automobilové predaje aj napriek kríze v posledných mesiacoch rastú. Podľa nemeckej štúdie sa ale v druhom polroku môže tento priemysel spomaliť.

Dôvodom má byť najmä ukrajinská kríza a tiež prepad predajov v Rusku. Môže to ohroziť i slovenské fabriky - Kia a Volkswagen.

"V prvom polroku 2014 sme do Ruska exportovali približne pätinu našej produkcie," konštatuje hovorca Kia Motors Slovakia Jozef Bačé.

Rusku pre oslabený rubeľ a prepad hospodárstva hrozí recesia. "Spotrebitelia viacej sporia a menej míňajú. To sa vždy prejaví najmä na nákupe dlhodobých tovarov, ako sú napríklad autá," ozrejmuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršnák.

Znižovanie cien

Situáciu môže pocítiť i líder na svetom trhu - Čína. Hrozí, že automobilky prídu o zisky. Regulačný trh chce zredigovať ceny predajcov. Sú totiž vysoké.

"Cenu sme znížili o štyridsaťosemtisíc dolárov (takmer tridsaťšesťtisíc eur) pri niektorých modeloch. Predtým sa to nikdy nestalo. Dopyt prevyšuje ponuku," konštatuje predajca Jaguar Land Rover Shanghai.

Čína je druhým najdôležitejším partnerom Slovenska. "Zatiaľ nemáme informácie, že by malo dôjsť k nejakým väčším prepadom," dodáva prezident Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky Jaroslav Holeček. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:00 DEDIČSTVO
07:20 Panelák
05:10 Hoď svišťom II.
05:45 POLICAJTI V AKCII
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
08:15 Scorpions Forever
10:05 Dobrou noc a hodně štěstí