Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Radúz
10.12.2023
Máme novú 5-eurovku, staré budú sťahovať z obehu
Zdielať na

Máme novú 5-eurovku, staré budú sťahovať z obehu

BRATISLAVA / Viete, čo je na päťeurovke? Väčšina asi nie a ani sa to nesnažte zapamätať. Od dnes totiž vchádza v platnosť nová. Najmenšia európska bankovka, ktorej hodnota je 150 bývalých korún prechádza redizajnom a vylepšeniami. Ide najmä o to, že sa bude od teraz ťažšie falšovať. Nemusíte sa však obávať - staré 5 eurovky budú platiť naďalej, len sa postupne budú sťahovať z obehu.

Nová 5-eurovka už v obehu

Európska centrálna banka (ECB) a národné centrálne banky krajín eurozóny zaviedli 2. mája do obehu novú 5-eurovú bankovku, prvú zo série Európa. Nová bankovka sa uvádza do obehu tradičnou cestou, teda prostredníctvom bánk a bankomatov, a to v celej eurozóne. Informovala o tom hovorkyňa Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Pauerová.

Päťeurové bankovky prvej série budú však aj naďalej v obehu spolu s novými bankovkami, postupne sa však budú z obehu sťahovať. Dátum ukončenia platnosti bankoviek prvej série bude oznámený v dostatočnom predstihu. Aj po tomto dátume si však bankovky zachovajú svoju hodnotu a bude možné ich vymeniť v národných centrálnych bankách krajín eurozóny bez časového obmedzenia.

Zdokonalené ochranné prvky

Nová 5-eurová bankovka série Európa obsahuje niekoľko nových a zdokonalených ochranných prvkov. Vo vodoznaku a holograme je zobrazený portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej je táto séria bankoviek pomenovaná. Nápadné "smaragdové číslo" mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.

Krátke vystupujúce čiarky umiestnené na ľavom a pravom okraji bankovky uľahčujú jej identifikáciu, najmä zrakovo postihnutým. Všetky tieto ochranné prvky sa nachádzajú na lícnej strane novej bankovky a dajú sa jednoducho overiť hmatom, pohľadom a naklonením. Predpokladá sa, že budú súčasťou všetkých bankoviek série Európa.

Téme sa ďalej venuje reportér Richard Juriš. INFORMÁCIE ONLINE TU. 

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy