Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Eurozóna chce navýšiť euroval. Až na dva bilióny!
Zdielať na

Eurozóna chce navýšiť euroval. Až na dva bilióny!

Nemecký parlament bude účastníkom rozhodovania o prípadnom navýšení trvalého záchranného mechanizmu eurozóny. Vyhlásil to v pondelok námestník nemeckého ministra financií Steffen Kampeter.

Euroval by sa mal nafúknuť

"Ak by sa Európa rozhodla navýšiť Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), a o tom sa diskutuje, samozrejme zaangažujeme Bundestag (dolnú komoru parlamentu)," povedal Kampeter pre agentúru Reuters. Nemecký ústavný súd tento mesiac rozhodol, že podiel Nemecka na garanciách ESM nesmie prekročiť súčasných 190 mld. eur bez predchádzajúceho súhlasu parlamentu. Účasť zákonodarcov na rozhodovaní o zmenách v ESM označil Kampeter za "politickú a právnu nevyhnutnosť.

Nemecký týždenník Der Spiegel v nedeľu informoval, že členské štáty eurozóny údajne plánujú zvýšenie kapacity trvalého záchranného fondu na viac ako 2 bilióny eur zo súčasných 500 mld. eur.

Navýšenie odmieta Fínsko

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) by sa mal zamerať na vykupovanie najrizikovejších dlhopisov veľkých štátov eurozóny ako Španielsko alebo Taliansko. Do nákupov by sa mohli zapojiť aj súkromní investori. Pokiaľ bude môcť fond využiť pri získavaní kapitálu rovnaké techniky ako dočasný EFSF, mohol by dosiahnuť kapacitu zhruba 2 bil. eur aj bez zvyšovania príspevku štátov, informovala agentúra Reuters. Plánované navýšenie úverovej kapacity podľa agentúry odmieta Fínsko.

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) mal fungovať už od 1. júla, jeho naštartovaniu však bránili námietky odporcov záchranných mechanizmov v Nemecku. Cestu pre fungovania tzv. trvalého eurovalu otvoril tento mesiac nemecký ústavný súd, keď rozhodol, že prezident krajiny môže podpísať zákon o vzniku ESM. Vedenie fondu má zasadnúť prvýkrát 8. októbra v rámci stretnutia skupiny ministrov financií eurozóny.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy