Jasno
14°
Bratislava
Hermína
6.5.2024
Horúco v parlamente. Poslanci riešili dôchodky
Zdielať na

Horúco v parlamente. Poslanci riešili dôchodky

Parlament schválil návrh na skrátené legislatívne konanie k zmenám v prvom a druhom dôchodkovom pilieri. Za návrh hlasovalo len všetkých 81 prítomných poslancov za Smer-SD, opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila. Opoziční poslanci po hlasovaní rozprestreli čierny transparent s bielym nápisom "Smer-SD = zlodeji dôchodkov".

Poslanci rozprávali a rozprávali

O skrátené konanie požiadala parlament minulý týždeň v pondelok vláda Roberta Fica. Kabinet chce totiž pre horší vývoj verejných financií znížiť príspevky do druhého piliera o mesiac skôr, už od začiatku septembra, a nie od začiatku októbra, ako bol pôvodný zámer.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) pri predkladaní zmien v dôchodkoch a odvodoch hrubo porušilo legislatívne pravidlá vlády. Ako upozornil, návrh novely zákona o sociálnom poistení mal rezort zverejniť na portáli právnych predpisov. "Medzirezortné pripomienkové konanie je tým pádom od začiatku neplatné,“ myslí si bývalý minister práce a sociálnych vecí.

Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera sú splnené podmienky na to, aby poslanci rokovali o novele zákona o sociálnom poistení v skrátenom konaní. Ako uviedol, skoršie schválenie nižších príspevkov do druhého piliera prinesie Sociálnej poisťovni 40 mil. eur.

Parlament chystá zmeny

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka. V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do dvoch rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov.

Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na výpočet odvodov na sociálne a zdravotné poistenie sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 44,2 % priemernej mzdy na 50 % priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Súčasné 40-percentné paušálne výdavky sa pre SZČO ohraničia stropom 420 eur mesačne. Kabinet tiež odvodmi viac zaťaží príjem z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Kým v súčasnosti z príjmu z dohôd platí zamestnávateľ len úrazové poistenie pri sadzbe 0,8 % z príjmu a garančné poistenie so sadzbou 0,25 % z vyplácaného príjmu, po novom by sa mali na dohodárov s pravidelným príjmom v prípade štandardnej osoby vzťahovať kompletné sociálne a zdravotné odvody so sadzbou 48,6 %.

Opozícia označuje debatu o dôchodkoch za krádež, navyše nepodarenú, viac v reportáži Petra Petrusa.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy