NAŽIVO: Najsofistikovanejší a najväčší prieskumný voz NASA vyráža na Mars

NAŽIVO: Najsofistikovanejší a najväčší prieskumný voz NASA vyráža na Mars

Archívne video
Celý svet sledoval prvý let do vesmíru súkromnou spoločnosťou embed kód
MYS CANAVERAL / Raketa Atlas V dnes z Mysu Canaveral na Floride vyniesie robotické vozítko Perseverance, ktoré má budúci rok vo februári pristáť na Marse. Najväčší automatický vedecký rover, ktorý doposiaľ americký Národný ústav pre letectvo a vesmír zostavil, má na Marse hľadať známky možného minulého života a vyskúšať nové technológie pre prípadné budúce výpravy.

Šesťkolesový rover Perseverance je podľa NASA zatiaľ najväčší a najsofistikovanejší voz na prieskum Marsu. Je vybavený niekoľkými prístrojmi, senzormi a kamerovými systémami, ktorými je možné na diaľku analyzovať povrch planéty. Novinkou je malá robotická helikoptéra nazvaná Ingenuity, ktorá je prvým vrtulníkom, ktorý by mal vzlietnuť v riedkej atmosfére na Marse. Skúmať má blízke okolie vozíku a to vždy len niekoľko minút. 

​V súčasnej dobe na Marse bádajú dve robotické zariadenia NASA - vozík Curiosity (od roku 2012) a stacionárna sonda InSight (od roku 2018). Prieskum Marsu z obežnej dráhy zároveň sprevádza šesť sond, z toho tri vyslala NASA. Európska kozmická agentúra má na Marse dve sondy, pričom jedna z nich patrí medzi spoločný projekt s ruskou kozmickou agentúrou Roskosmos. Jednu sondu na obežnej dráhe Marsu má aj India.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:50 Sahara
17:30 NOVINY
18:00 PRESTRETÉ
14:55 Zlato v garáži II.
15:25 Policajti v akcii
16:25 Policajti v akcii
14:55 Dr. House IV.
15:50 C.S.I.: Kriminálka Miami III.
16:50 Súdna sieň
15:05 Ruby z dúhy I.
15:25 Strážca vesmíru Roger
15:35 Zabi nudu! II.
13:45 O myšce a medvědovi
15:15 Království surikat: Příběh začíná
16:40 Sladko-slaná láska