Človek nikdy nečelil takej koncentrácii oxidu uhličitého v ovzduší ako teraz, ukazuje medzinárodný výskum

Človek nikdy nečelil takej koncentrácii oxidu uhličitého v ovzduší ako teraz, ukazuje medzinárodný výskum

Archívna reportáž
Niektorí si myslia, že by sme v Európe mali vyhlásiť stav núdze, okrem iného aj Slovensko. Pozrite si archívnu reportáž embed kód
PEKING / Výsledky štúdie, ktorú jej autori zverejnili v odbornom časopise ukazujú, že sa na Zemi za posledných 2,5 milióna rokov nikdy nenachádzalo také množstvo oxidu uhličitého ako v súčasnosti. Vedci merali množstvo plynu od obdobia, kedy sa na Zemi nachádza človek ako živočíšny druh.

"Súčasný vysoký objem oxidu uhličitého v ovzduší neznamená experiment len pre klímu a prírodu, ale aj pre samotného človeka," uvádzajú autori v štúdii zverejnenej v časopise Nature Communications

Podľa výsledkov štúdie bola priemerná úroveň oxidu uhličitého počas asi 2,5 milióna rokov na úrovni 250 častíc na milión. V roku 1965 ale hodnota stúpla, aj v súvislosti s priemyselnou činnosťou, na 320 častíc na milión a v súčasnej dobe je to 410 častíc na milión. 

Ako uvádza portál ČT24, ktorý vedcov cituje, je dôležité študovať koncentráciu oxidu uhličitého v geologickej minulosti našej planéty preto, aby sme lepšie pochopili dôsledky súčasných zmien, ale aj zmien, ktoré prídu v budúcnosti. Dáta získali vedci z pôdy na Sprašovej plošine v Číne. Tamojšie sedimenty po státisíce rokov ukladal prach na seba a jednotlivé vrstvy sú dobre rozpoznateľné a tým pádom vhodné na analýzu. 

Ako uvádza ČT24, najstarší prach, ktorý obsahuje uhlík pochádza dokonca z doby 22 miliónov rokov.

​Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 PROSTŘENO
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:25 Najlepšie svetové videá V.
18:25 Áno, šéfe USA III.
19:30 Profesionáli III.
18:00 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Kosti III.
18:10 Viking Vicky
18:25 Ruby z dúhy I.
18:40 Požiarnik Sam IX.
16:45 Srdce na správném místě
18:25 Děkan Spanley
20:15 Nebezpečná laskavost