Zatiahnuté
12°
Bratislava
Pankrác, Pankrác
12.5.2025
Takto správne poskytnete prvú pomoc
Zdielať na

Takto správne poskytnete prvú pomoc

BRATISLAVA / Na cestách sa stávajú stovky desivých dopravných nehôd, pri ktorých sa v ohrození života ocitne množstvo ľudí, neraz i detí. Každý by mal vedieť poskytnúť prvú pomoc. Aj keď sa teória zdá byž jednoduchá, v praxi to býva oveľa ťažšie.

Zranenému môžeme pomôcť najmä umelým dýchaním a masážou srdca. Je potrebné však ovládať správnu techniku. "V prvom rade by som mal zistiť vedomie, dýchanie a krvný obed," hovorí tréner prvej pomoci Jozef Kadlečík.

Prvá pomoc

Ak človek nereaguje ani na zatrasenie ani na otázky, je v bezvedomí. Musíme zistiť, či dýcha. "Dýchanie zisťujem tým spôsobom, že zakloním hlavu, ruku si položím na brucho a desať sekúnd pozorujem," hovorí Kadlečík.

Ak zranený nedýcha, je nevyhnutné mu poskytnúť prvú pomoc. Podľa trénera prvej pomoci je problém v tom, že ľudia neposkytujú prvú pomoc. "Oproti vyspelým štátom sme v poskytovaní prvej pomoci na dolných priečkach," tvrdí Kadlečík.

Základy resuscitácie

Pred resuscitáciou je potrebné zavolať záchranku. Dispečing poradí aj to, ako postupovať. "Samotná resuscitácia prebieha tak, že pacientovi odkryjem hrudník. Začínam stláčaniami pätou dlane. Tú si položim nad hrudník, nakloním sa nad pacienta a idem do hĺbky päť až šesť centimetrov vo frekvencii sto za minútu a tridsaťkrát," opisuje proces resuscitácie Kadlečík.

Potom nasleduje umelé dýchanie. Zaklonením hlavy zranenému uvoľníme dýchacie cesty.

Súvisiace články