Zatiahnuté, dážď
11°
Bratislava
Cyprián
27.9.2022
Ľudia, ktorí pomáhajú a nič nepýtajú. Zoznámte sa
Zdielať na

Ľudia, ktorí pomáhajú a nič nepýtajú. Zoznámte sa

BRATISLAVA / Povodne, ktoré každoročne sužujú Slovensko, majú svoje príbehy. Príbehy ľudí, ktorí by bez pomoci iných nezvládli boj s týmto živlom. Jedným takým je aj zdravotne ťažko postihnutý Peter, ktorého voda úplne odrezala od sveta - teda až do chvíle, kým mu neprišli na pomoc dobrovoľníci s týmto znakom na hrudi.

Bez pomoci si nepomôže

Peter ako vášnivý fotograf sa, počas povodní v obci Kalnej nad Hronom, rozhodol nafotiť pár snímkou. Z fotografovania nakoniec vznikli aj tieto zábery, ktoré nezachytávajú silu rieky, ale Petrovu bezmocnosť.

Na pomoc z ťažko dostupného terénu si musel zavolať pracovníkov červeného kríža. "Tam stačí urobiť jednu chybu a ste na zemi," hovorí. Peter si dnes už nevie ani predstaviť návštevu nemocnice bez pomoci asistenčnej služby červeného kríža, pretože sám by schody nezdolal.

Tento rok Červený kríž oslavuje 150. výročie. Ten slovenský preto zorganizoval aj výstavu o svojej histórii. Pozrite si unikátnu fotogalériu.

... história. Z učebnice

"Výstava je rozdelená do dvoch častí. Môžete tu vidieť autentické fotky z našich akcií a ďalšiu časť tvoria profesionálne fotografie Martina Črepa. Tento fotograf fotil ľudí, ktorí u nás pracujú, našich dobrovoľníkov a reálnych ľudí, ktorým Slovenský Červený kríž pomáha," povedala Silvia Kostelná zo SČK.

Výstavu si návštevníci môžu pozrieť v priestoroch nákupného centra Eurovea do 15. mája každý deň od 10.00 do 20.00 h. Po tomto termíne bude expozícia putovať po ďalších mestách Slovenska.

Takto sa dá prispieť

Okrem výstavy SČK organizuje celoslovenskú verejnú zbierku s názvom Aj málo je veľa. "Vyjadruje to celý náš motív, že aj malou pomocou sa dá prispieť na veľké veci a že aj každá malá pomoc, či už finančná alebo iná môže pomôcť zmeniť k lepšiemu životy ľudí, ktorí to potrebujú," dodala Kostelná.

Záujemcovia môžu prispieť do pokladničiek dobrovoľníkov v slovenských mestách 10. mája, alebo na účet Červeného kríža 665555/0200, ako variabilný symbol je potrebné uviesť 201305. Peniaze chce organizácia využiť na svoju činnosť v oblasti sociálnej pomoci, prvej pomoci a zdravotnej výchovy v jednotlivých regiónoch.

Svetový deň si SČK spolu s ďalšími 187 národnými spoločnosťami pripomína 8. mája - v deň narodenia Henryho Dunanta - zakladateľa Červeného kríža a prvého nositeľa Nobelovej ceny za mier.

Všetko o hokejových MS na jednom mieste. Čítajte TU.

sčk

Súvisiace články