Bielenie zubov má aj svoje za a proti a nie je pre každého
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Dokonale biele zuby? V zubných ambulanciách rastie záujem o takýto zákrok a zázračné výsledky sľubuje aj každá druhá zubná pasta, či iné voľno predajné prípravky. Aj toto plus má však aj svoje mínusy...
Existujú dva spôsoby bielenia
"V súčasnej dobe už aj Slováci vyhľadávajú častejšie zubnú ambulanciu kvôli peknému úsmevu," priznáva stomatologička MUDr. Eliška Šmondrková. Farba zubov je však daná geneticky, podobne ako napríklad dedíme farbu pokožky.
"Vekom zuby tmavnú, a je hlavne preto, že vekom sa sklovina stáva priehľadnejšou," priznáva stomatologička. Dentín žltne a tým pádom sú zuby oranžovejšie, prípadne žltšie.
Existujú v podstate dva spôsoby bielenia zubov - chemické a mechanické. "Pokiaľ je zub sfarbený jedine pigmentmi z potravy a nápojov, dá sa zub čistiť mechanicky. "Existujú už aj zubné pasty, ktorými sa dá dosiahnuť želaný efekt, alebo ambulantne, takzvané pieskovanie zubov," dodáva stomatologička.
Čo je to bezfarebná diéta?
Chemicky sa dajú čistiť zuby ambulantne aj ale aj doma - v druhom prípade však musia byť zuby lekárom kontrolované. V ambulancii sa bielenie robí počas jedného sedenia, maximálne počas dvoch. "Tu je však dôležité najskôr absolvovať dentálnu hygienu," hovorí stomatologička.
Dva tri mesiace po zákroku musí pacient dodržiavať bezfarebnú diétu. "Vtedy pacient nesmie jesť cviklu, špenát, či sójovú omáčku," vyratúva MUDr. Eliška Šmondrková.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA/ilustračné