Polojasno
13°
Bratislava
Viktória
10.5.2025
Recept si v noci nevyberiete. Lekárne sú zatvorené, pacienti sa vracajú na urgent
Zdielať na

Recept si v noci nevyberiete. Lekárne sú zatvorené, pacienti sa vracajú na urgent

SLOVENSKO / Ak v noci dostanete na urgente recept, máte minimálnu šancu si ho vybrať ihneď a aj liek užiť. Lekárne totiž už niekoľko rokov nemusia zabezpečovať pohotovostnú ani nepretržitú prevádzku. Postupne zmizli takmer všetky lekárne, ktoré to robili dobrovoľne, lebo to bolo stratové. Lekári hovoria o prípadoch, keď sa kvôli tomu pacient vráti na urgent aj dvakrát počas služby. Riešení je viac, no o tom, že lekárne už nemusia slúžiť non-stop, nevedel ani minister.

Výber receptov

"Pacienti si aj napriek opisovanej liečbe nemajú kde lieky vybrať." Toto bola v našej reportáži z nočnej služby na ružinovskom urgentne reakcia primárky, keď si pacient potreboval vybrať recept, no nemal kde. Táto najdlhšie otvorená lekáreň v hlavnom meste končí o 22.00. Národný ústav detských chorôb takto vyšiel v ústrety nielen rodičom detských pacientov. O 22.00 sa zatvára pohotovosť pre dospelých. Potom už v hlavnom meste lieky nevyberiete nikde.

Lekárom sa tak stáva, že sa im pacient s niektorými diagnózami vráti na urgent aj dvakrát za službu. "Veľkým problémom je zachovanie kontinuity liečby. Pacient dostane večer liečbu, je mu fajn, mal by si ísť po správnosti vybrať liečbu doporučenú, a do rána sa ešte vrátia. Príde už o štvrtej – piatej ráno, že ťažkosti sa opäť objavujú," uviedla primárka urgentného príjmu Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove MUDr. Anna Zubková.

Nonstop prístup

V Česku, v Poľsku, ale aj v Maďarsku sme hneď našli niekoľko lekární, kde sa k liekom viete dostať nonstop. "Lekáreň na Sabinovskej ulici v Prešove je otvorená nonstop 24 hodín denne už bezmála 30 rokov. Počas celého roka. Sviatok nesviatok," uviedla magistra pohotovostnej lekárne AMULETUM Zuzana Novotná. "Prichádzajú sem ľudia – celý východ, Košice, Poprad, Levoča," pokračovala Novotná.

Prečo je Prešov výnimka? "Tá služba nie je nijakým spôsobom objednávaná, nie je zaplatená. Takže pokiaľ sa štát ako regulátor rozhodol, že nepotrebuje túto službu, tak nie je možné, aby táto služba fungovala," reagoval predseda Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Pohotovostný poplatok

Pacient neplatí žiadny pohotovostný poplatok v lekárni, a tá lekáreň žije iba z marže toho lieku, čo je v tomto prípade naozaj pár centov alebo pár desiatok centov. "A to tú lekáreň v noci neuživí," potvrdil hlavný lekár bratislavskej župy Tomáš Szalay. "Napríklad 24-hodinová lekáreň, ktorá fungovala ešte donedávna v Bratislave, tak tá nevybavila povedzme od polnoci do siedmej rána priemerne ani desať receptov," pokračoval Sukeľ.

Minister zdravotníctva Slovenskej republiky Kamil Šaško (Hlas-SD) najskôr reagoval takto: "Fungujú nejaké pohotovostné lekárne, ktoré sú otvorené nonstop. Nie sú? Akože nie." Následne prisľúbil, že tému preverí. "Je to legitímna otázka," dodal.

Riešení je vraj viac. V Národnom ústave detských chorôb sa vraj so situáciou zžili. Ak je treba napríklad antibiotiká, podajú pacientovi ich na urgentne ihneď. "Pre urgentný príjem to znamená mať dispozičnú lekárničku aj s inými liekmi, aké sú obvyklé," povedal MUDr. Mgr. Marcel Brenner, MPH, primár oddelenia urgentného príjmu NÚDCH.

Automaty s liekmi

Čo keby boli pri lekárňach automaty s takýmito bazálnymi liekmi, ktoré by boli na elektronický predpis? "Bolo by to problematické z hľadiska legislatívy. Nebavíme sa o žuvačke v automate, ale o lieku," dodal Sukeľ. Alebo vraj priplatiť lekárňam za pohotovosť. "Na úrovni financovania ambulantnej pohotovostnej služby," doplnil Sukeľ.

Pýtajú sa ale, či tieto peniaze nie sú viac potrebné inde. "Máme ľudí, ktorí čakajú šesť mesiacov s onkologickou diagnózou na vyšetrenie," uzavrel Sukeľ. Na druhej strane napríklad na analýzu už analyzovaných vakcín mnohými štúdiami pôjde 350-tisíc eur.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy