Zatiahnuté
11°
Bratislava
Vojtech
23.4.2024
Navaľná v Európskom parlamente: Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku
Zdielať na

Navaľná v Európskom parlamente: Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku

ŠTRASBURG / V Európskom parlamente vystúpila vdova po opozičnom ruskom lídrovi Alexejovi Navaľnom - Júlia. Jej manžel zomrel za záhadných okolností v odľahlej trestaneckej kolónii v Arktíde. Europoslanci de facto spoločne odsudzujú Kremeľ, ktorý neničí len susednú Ukrajinu, ale aj vlastných ľudí. Viac o prejave povie priamo zo Štrasburgu kolega Richard Juriš.

Ruský prezident Vladimir Putin musí zaplatiť za to, čo urobil Rusku a susednej Ukrajine a aj za "vraždu" opozičného politika Alexeja Navaľného. V stredu 28. februára to vo svojom príhovore v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu vyhlásila vdova po ruskom politikovi Julija Navaľná, informuje spravodajca TASR. 

Navaľná prišla pred europoslancov v sprievode predsedníčky EP Roberty Metsolovej. Šéfka europarlamentu prítomným pripomenula, že aj touto cestou vzdávajú hold politikovi, ktorý zomrel v ruskom väzení 16. februára, a žiadajú medzinárodné vyšetrenie jeho smrti. EP v roku 2021 udelil Navaľnému Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Putin nemôže byť porazený na domácej pôde

Julija Navaľná sa po anglicky poďakovala poslancom za možnosť vystúpiť v pléne EP. Opísala trápenie svojho manžela po pokuse o otrávenie a jeho pobyt vo väzení, kde ho podľa nej mučili a odopierali kontakt s rodinou vrátane telefonátov a pošty. Pripomenula problémy s vydaním tela a vyjadrila obavy, že počas pohrebu, ktorý je naplánovaný na piatok, môže dôjsť k zatýkaniam.

Navaľná uviedla, že chce pokračovať v boji, ktorý začal jej manžel. Upozornila, že prezident Vladimir Putin krajinu nikam nevedie a po rozpútaní vojny na Ukrajine je iba viac krvi a sklamania. "Putin zabil môjho manžela," povedala europoslancom. Podľa nej je Putin schopný všetkého a nedá sa s ním rokovať. Myslí si, že Putin nemôže byť porazený na domácej pôde.

​Musíte byť inovatívni

Za hlavný prínos svojho manžela považuje to, že v boji s vládnym režimom bol vynaliezavý. Prichádzal s nápadmi a videami a dokázal inšpirovať milióny ľudí, našiel spôsob ako obchádzať zákazy a stal sa najznámejším opozičným politikom. Navaľná Európanom z pléna EP pripomenula, že na Putina neplatia rezolúcie ani sankcie či diplomatické nóty, nemožno ho poraziť princípmi a morálkou. Najúčinnejšie proti nemu môže svet zakročiť vtedy, keď bude vyšetrovať jeho finančné siete a finančníkov, ktorí mu pomáhajú ukrývať obrovské bohatstvo, povedala.

"Ak vážne chcete poraziť Putina, musíte začať byť inovatívni. A prestať byť nudný," vyhlásila Navalná, podľa ktorej jej manžel neustále prichádzal s novými nápadmi, ako bojovať s Putinovým represívnym režimom, jeho cenzúrou a potláčaním opozície. Navalná v Štrasburgu uviedla, že Putinovi ľudia manžela mučili tri roky, zavinili jeho smrť a potom zneužili jeho telo, ktoré dlho odmietali vydať matke.

​Nerokujete s politikom, ale monštrom

"Alexej to vedel už dávno. Nerokujete s politikom, ale s monštrom," uviedla Navaľná a dodala, že Putina treba vnímať ako vodcu organizovaných kriminálnych gangov. "Putin musí zaplatiť za to, čo urobil mojej krajine. Za to, čo urobil susednému mierovému štátu, a za všetko, čo urobil Alexejovi. Môj manžel nikdy neuvidí to krásne Rusko, akým raz môže byť. Ale my ostatní to možno dokážeme," odkázala Navaľná.

Navaľnyj podľa úradnej správy zomrel náhle 16. februára v trestaneckej kolónii na Sibíri. Úrady vydali telo jeho matke podľa médií až 24. februára. Dovtedy ho odmietali odovzdať s tvrdením, že pokračuje vyšetrovanie príčin smrti. Navaľnyj bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície a hlasno kritizoval Putinov režim. Od roku 2021 bol vo väzení, postupne si vypočul tresty 2,5 roka, deväť rokov a 19 rokov väzenia. Vinu odmietal a svoje uväznenie pričítal snahe režimu umlčať všetkých odporcov a kritiku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy